PKK Gerçeği Hangisi?

Murat Çelik’in 29.08.2012 tarihinde Vatan gazetesinde “PKK Şemdinli’de bir ayda 318 kayıp verdi” başlığıyla yayınlanan köşe yazısında Çelik, Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün  23 Ağustos 2012 Perşembe günü son bir ayda yapılan iç güvenlik harekatlarının sonuçlarını içeren bir raporu Başbakanlık’a verdiğini ve bu rapora göre, Şemdinli bölgesinde 23 Temmuz – 23 Ağustos 2012 döneminde öldürülen terörist sayısının toplamda 318 (üç yüz on sekiz)’e ulaştığını yazdı.

Yazısında Çelik, 318 rakamının, yerinde gözle tespit edilen ve PKK’lıların kendi aralarındaki telsiz konuşmalarından elde edilen bilgiler ile oluşan ‘kesin teyitli’ rakam olduğunu ayrıca örgütün ‘tam teyit edilemeyen’ 7 kaybı daha olduğunu  ifade etti.

Çelik, Ağustos 2012 Cuma günü gerçekleşen, BDP’li milletvekilleri ile PKK’lıların Şemdinli buluşması hakkında istihbarat, güvenlik ve hükümet kaynaklarında oluşan ortak kanaatin, BDP’li milletvekillerinin örgütün 23 Temmuz’dan itibaren verdiği büyük kayıplar için  örgüte moral vermek maksadıyla planlandığı yönünde olduğunu belirtti.

PKK-Kuzey Irak

ORDU OPERASYON YAPMADI’

 BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise , Diyarbakır’da gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde Şemdinli ile Çukurca arasındaki 300-400 kilometrelik bir alanın örgütün denetiminde olduğunu, askerin bu bölgelere karadan operasyon yapamadığını iddia etti.

Demirtaş, ordunun sadece havadan ve karadan karakollara lojistik destek yaptığını ve karadaki denetimin PKK tarafından ele geçirilmiş durumda olduğunu söylediği konuşmasında; “ Bunu saklamak için manipülatif açıklamalar yapılıyor. Hakkari Valisi ‘operasyon bitti’ diyor. Ordu operasyon yapmadı ki bitsin. Durum öyle değil. Askeri açıdan PKK’nın bitirilemeyeceğini Şemdinli’de 40 gündür süren savaş ve acı gerçek bir kez daha ortaya koydu.” dedi.

 Konuşmasının devamında Demirtaş; “Oradan çıkarılması gereken sonuç şudur. Kürt sorunu tankla topla halledilecek sorun değil. PKK askeri olarak bitirilse de Kürt sorunu ortadan kalkmayacaktır. Bence doğru sonuçlar çıkarılırsa bu aşamada ciddi radikal değişikliklerle hükümet müzakereleri gündemine alırsa hep birlikte ölümleri ve akan kanı durdurabiliriz. BDP olarak daha güçlü bir şekilde destek vermeye hazırız.

Hükümetin ciddi ve radikal politika değişikliği ile savaş konseptinden çıkıp müzakere konseptine geçmesi gerekir. Böyle bir sürece girilirse BDP hükümet ile bu konuları görüşür, destek olur. Ama güvenlikçi konseptten vazgeçilmesi gerekir. İki tarafın da savaşı artık bir seçenek olmaktan çıkarıp yeni bir müzakere süreci başlatması lazımdır. Şemdinli bunu yakıcı bir şekilde göstermiştir.” dedi.

Gerçek Hangisi? 

Murat Çelik yazısında Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporunda yerinde gözle tespit edilen ve PKK’lıların kendi aralarındaki telsiz konuşmalarından elde edilen bilgiler ile oluşan ‘kesin teyitli’ rakamın 318 olduğunu ve PKK’nın 7 tane de teyit edilemeyen kaybı olduğunu söylerken bu rakamın böyle hassas bir dönemde neden kamuoyuna açıklanmadığını sordu. BDP Genel Başkanı Demirtaş ise açıklamasında  “Hakkari Valisi ‘operasyon bitti’ diyor. Ordu operasyon yapmadı ki bitsin. Durum öyle değil. Askeri açıdan PKK’nın bitirilemeyeceğini Şemdinli’de 40 gündür süren savaş ve acı gerçek bir kez daha ortaya koydu.” dedi. Ama açıklamasının devamında ““Oradan çıkarılması gereken sonuç şudur. Kürt sorunu tankla topla halledilecek sorun değil. PKK askeri olarak bitirilse de Kürt sorunu ortadan kalkmayacaktır.” diyerek çelişkili bir açıklamada bulundu.

(Kaynak: Vatan, haberler.com)

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.