Putin Ekonomik Krizden Batıyı Sorumlu Tuttu

Putin krizin iki yıl daha surebileceğini ifade etti (İHA)
Putin krizin iki yıl daha surebileceğini ifade etti (İHA)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin düzenlediği yıllık basın toplantısında Rusya ekonomisinin iyi olduğunu fakat dış etmenler nedeniyle yaşanan krizin 2 yıl daha devam edebileceğini açıkladı.

Olumsuz gelişmelere rağmen Rusya ekonomisinin yüzde 0,6 oranında büyüme kaydedeceğini savunan Putin, rublenin düşmesindeki en büyük faktörün “dış etmenler” olduğunu belirtti.

Düşen petrol fiyatları ve Ukrayna krizi sonrası uygulanan yaptırımlar konusunda bazen başarısız olduklarını açıklayan Putin, ekonomik krizin devam etmesi halinde sosyal harcamaları ve büyüme hedeflerini azaltacaklarını ifade etti. Putin buna rağmen krizden kısa süre içerisinde kurtulacaklarını ve ileriki dönemde ekonomik gelişmelerin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

NATO ve Ukrayna ile olan ilişkiler hakkında da konuşan Putin, Moskova yönetiminin Ukrayna krizi konusunda “çözüm” istediğini dile getirdi. Rusya’nın bölgede yaşanan gerilimlerde katkısının olduğunu kabul eden Putin, buna rağmen amaçlarının ülkelerini korumak olduğunu ifade etti. Putin, “Biz hiç kimseye saldırmıyoruz ve haklarına tecavüz etmiyoruz. Yaptığımız şeyler gerginliği tırmandıracak manevralar değildir” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.