Putin: Rusya 2011’de DTÖ’ye Girer

MOSKOVA– Rusya Başbakanı Vladimir Putin Rusya’nın 2011’de Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üye olacağını söyledi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’le görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya Başbakanı, “Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum. Olmasını istiyoruz. Genel olarak herhangi bir sorunlu alan kalmadı…” dedi.

DTÖ’nün dışında kalan en büyük ekonomi olan Rusya, örgüte üye olabilmek için 17 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak ABD ve Avrupa Birliği ile de müzakereleri tamamlayan Moskova’nın bir kısım teknik sorunları da çözmesi gerekiyor.

Tarım sektörüne sağlanan sübvansiyon, gümrük vergilerinde düzenlemeler, telif hakları ve bazı konular örgüt üyeliği için sorun oluşturuyor. Ağustos 2008’de yaşanan savaş sonrası Tiflis’in Rusya’nın DTÖ üyeliğine engel oluşturmasından endişe ediliyor. Almanya Şansöylesi Merkel de Rusya’nın DTÖ’nün en güçlü üyesi olacağını söyledi.

Rusya ve Almanya’nın vizeleri kolaylaştırarak Avrupa Birliği ülkelerine örnek oluşturabileceğini kaydeden Putin, “İlişkilerimizde vize prosüdürünün basitleştirilmesine ve sonraki süreçte de tamamı ile kaldırılmasına hazırız” dedi.

Putin basın toplantısı sonrası da Berlin’de bir alış veriş merkezine giderek yılbaşı ağacını süslemek için hediyeler satın aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.