Rekor Kırdınız Behzat Bey

Çağdaş Sanatlar Merkezinde  düzenlenen Cumhuriyet Söyleşilerinde dün akşam Behzat Ç rolüyle öne çıkan Devlet Tiyatrosu oyuncusu Erdal Beşikçioğlu ‘Muhafazakar sanat olmaz , ama sanat muhafaza altına alınmalı . Devlet tiyatroları kapatılırsa nasıl yapılır, bir yolunu buluruz, su akar yolunu bulur’ dedi.

 

Fotoğraf:Semra Şener, The Epoctimestr

Her ayın üçüncü haftası , Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde  düzenlenen Cumhuriyet Söyleşilerinde  Devlet Tiyatrosu oyuncusu Erdal Beşikçioğlu Toplum, Kadın ve  Şiddet konulu söyleşide şunları söyledi: Nasıl Tanrı ile kulun arasına hiç kimse giremezse oyuncuyla seyircinin arasına da hiç kimse giremez. Bundan yaklaşık iki ay önce Devlet Tiyatrolarının ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ yle , Anadoluda açmış olduğu sahnelerden birinde Ordu’da oyun oynuyorum. Ertsi gün de Başbakanımızın ‘sen kimsin’ açıklamasıyla devlet tiyatrolarını kapatacağı söylemi gündeme geldi. Ertesi gün de dönücem. Kendi vasıtamla gittim ,oyunumu oynadım ,bu görüşü dinledim. Ve yola çıktım. Merzifon dolaylarında polisler durdu beni. Camı açtım ‘ooo Behzat bey’ dedi.  Behzat bey deyince tabi insan tuhaf oluyor. ‘Buyrun’ dedim. ‘Rekor kırdınız Behzat bey’ dedi. ‘Hayırdır’dedim ‘240’ la radara yakalandınız’ dedi. Ben Ordu’dan Merzifon’a kadar zihnimde başbakanla kavga ede ede  yaptığım süratin fakında değilim. Çankırı Kastamonu üzerinden Ankara’ya geliyorum. Yolları karıştırdım ama zihnimde kavga ediyorum .

Fotoğraf:Semra Şener. The Epochtimestr

Çünkü ben okuldan mezun olduktan sonra isteyerek Diyarbakır’a gittim. Ordaki insana felsefeyi, sosyolojiyi anlatmak için gittim. Bunun için oyunlar seçtim. Nazım Hikmet’ten   Ferhat ile Şirin, Shakespeare, Machbet  ordaki insanlarla buluştu. Peki geldimi seyirci …kapalı gişe oynadı. 5 yıl boyunca oynadığımız oyunlar hep kapalı gişe oynadı. Enteresandır; ‘ Topuzlu’ diye bir oyun oynuyoruz , Moliere’nin bir uyarlaması .Dinin nasıl kullanıldığını anlatan bir oyun, oyuna ara vermeden 5 dk önce büyük bir patlama oldu. Ve sahnedeki arkadaşların çoğu sağa sola dağıldı. Topuzlu oyunundan sonra birileri tuvalete bomba koyuyor. Ama Ferhat ile şirinin oyunundan sonra hiçbir şey olmuyor. Bu çok önemli bir detay.

Bu  ülkedeki asgari ücret ne kadar. Tiyatroları kapatırsanız özel tiyatrolar  30 tl den aşağı olmaz. Birinin bunu finanse yükümlülüğü vardır.

Behzat Ç’ ye neden ceza kestiklerini bilmiyorum ama 273 bin tl lilk ceza. Üçüncü sezonda ne olacağını bilmiyorum ama bambaşka bir Behzat Ç. olacak . Türkiye Cumhuriyetinin savcısı öldürüldü. Bunun da katilini BehzatÇ öyle ya da böyle bulmak zorunda.

Toplantıya katılan  Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Zeynep Göğüş Behzat Ç ye kesilen cezanın nedenini okudu:  RTÜK ‘Rol model olan Behzat Ç. ile cinayet büro elemanları, Savcı Esra, Behzat’ın ağabeyi ve başka karakterlerin de hemen her yaşam kesitinde, barda, meyhanede, evde, sokakta, üzüntülüyken, sevinçliyken, hatta bazen görevleri sırasında bile alkol aldıkları ve küfürlü konuştuklarını ” belirleyerek, küçük yaştaki izleyicileri özendireceği tespitinde bulundu.

Bunun üzerine Erdal Beşikçioğlu ‘içtiğimiz biralar elma suyu’ dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.