ROJ TV Danimarka’da Hüküm Giydi

Danimarka mahkemesi Roj TV'nin tamamen PKK'nın kontrolünde olduğu hükmünü verdi

 

Roj TV tamamen PKK’nın kontrolünde

ROJ TV’nin PKK’nın propagandasını yapan bir yayın kuruluşu olduğu iddiasıyla Danimarka’da süren davanın 28. oturumunda savcı Anders Risager ve Jakob Buch-Jepsen Çarşamba günü yapılan davanın 28. oturumunda son kararlarını açıkladılar. Savcılar, ROJ TV’nin PKK yöneticilerinden emir aldığını ve ROJ TV çalışanlarının Kuzey Irak’ta bulunan Kandil Dağında PKK kamplarında çekilmiş fotoğraflarını delil olarak sunarak Roj TV’nin hem ekonomik hem de yönetim açısından tamamen PKK’nın kontrolünde olduğuna dair kanaat getirdiklerini bildirdiler.

Savcılar kanalın Brüksel’den PKK’ya bağlı haber ajansı Roj NV’ya bağlı olduklarını söyleyerek kanalın bütün yayınlarının ROJ NV tarafından sağlandığını da söylediler. Roj TV’nin aynı zamanda daha önce Almanya, Fransa ve İngiltere’de yasaklanan Med TV ve Medya TV’nin bir uzantısı olduğunu ifade eden savcılar Roj TV’nin bu kanalların bir devamı olduğunu da bildirdiler.

Roj TV 800 bin Euro ceza ödeyecek

Hakim Grethe Jörgensen ise bu açıklamaların ardından  ROJ TV ve Mesopotamia Broadcast A/S şirketlerine kırk gün üzerinden toplam 5.2 milyon kron (700 bin euro) para ceza ve  her iki şirketin 360 biner kron (toplam 100 bin euro) mahkeme masrafı ödemesine karar verdi. Bu rakam savcılığın talep ettiği miktarın yüzde 25’inde kaldı. Her iki taraf da duruşmadan sonra temyize gideceklerini açıkladı

Davutoğlu “Roj TV’ye kapatılma cezası verilmemesi bir skandal”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka’da Roj TV ile ilgili alınan bu kararın bir ilk adım olduğunu ve beklentilerinin, idari makamlar tarafından bu kararın gereğinin yapılması olduğunu söyledi.  Danimarka’da Roj TV‘ye yasal boşluklardan dolayı kapatılma cezası verilmemesi ise bir skandal olarak değerlendirildi.

(Kaynak: Milliyet, trdefence)

Euronews Roj Tv’nin PKK terörist örgütünün propagandasını yaptığı için ceza aldığını vurguladı.

İlgili Haberler;

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.