Rusya Terör Saldırganını Tespit Etti; 20 Yaşında Kuzey Kafkasyalı

Rusya’nın en büyük havalimanı Domodedovo’ya 24 Ocak’ta gerçekleştirilen saldırının faili tespit edildi. Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, 35 kişinin ölümüne ve 180 kişinin de yaralanmasına sebep olan intihar eylemcisinin Kuzey Kafkasyalı ve 20 yaşında olduğunu açıkladı. Markin’e göre Dış Hatlar karşılama salonunda gerçekleşen saldırının birinci hedefinde yabancılar vardı. Eylemin daha çok ses getirmesi için yabancılara yönelik gerçekleştirilmiş olabileceği üzerinde duruluyor.

Markin yaptığı açıklamada, “Uluslararası yolcuların çıkış alanında eylemin gerçekleşmiş olması rastlantı değil. Müfettişler yabancı vatandaşların öncelikli hedef seçildiğine inanıyor.” dedi. Saldırıda İngiltere, Almanya, Avusturya, Ukrayna, Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan birer kişi yaşamını yitirirken, 16 Rus vatandaşı da öldü. Saldırıda hayatını kaybeden 12 kişinin ise kimlikleri henüz belirlenemedi.

Olayla ilgili çalışmaların sürdüğünü, saldırganın ismini daha sonra açıklayacaklarını kaydeden Markin, 31 Aralık’ta Moskova’nın güneyinde bir otel odasında meydana gelen patlama ile irtibatlı olabilecekleri üzerinde durulduğunu söyledi. İki saldırıda da benzer patlayıcı düzeneklerin kullanıldığı belirtiliyor.

Kommersant gazetesinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilerde Stavropol’dan gelen ve Nogay Tugayları olarak bilinen örgütün üyesi Vitali Yureviç Rozdobudko’nun saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilmişti. Ria Novosti’ye açıklamada bulunan güvenlik yetkilileri de “Domodedovo havalimanının dış hatlar yolcularının karşılama salonundaki kameralarından birindeki görüntü saldırıyı bir başkasının yaptığını açık bir şekilde ortaya koyuyor…” açıklamasında bulunmuştu. Polis önceki gün yaptığı açıklamada 10 kişilik bir listenin oluştuğunu ifade ederken, şu ana kadar herhangi bir örgüt de olayı üstlenmedi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre de saldırgan kendini patlatmadan önce yüksek sesle adını ve yaşını söyledi, ardından da “hepiniz öleceksiniz” diye bağırdı. Patlayıcı düzeneğin eylemcinin üzerinde olduğunu kaydeden uzmanlar, yerde bir çantanın patlaması durumunda zeminde çukurun oluşması gerektiğine dikkat çekiyor.

Rosbalt haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynakları da Karaçay Çerkez Cumhuriyeti’nden Çeçen gruplarla birlikte ayrılıkçı harekette yer alan ‘Nogay Taburu’ adlı bir örgütün olayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Daha önce de eşlerini yitiren Çeçen kadınların oluşturduğu ‘Kara Dullar’ adlı örgüt üyelerinin saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtilmişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de olayın arkasında Çeçenistan bağlantılı örgütlerin olmadığını söylemişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.