Rusya ve İngiltere Ajanlıkla Suçladıkları Diplomatları Sınır Dışı Etti

MOSKOVA – Rusya ve İngiltere karşılıklı olarak ajanlıkla suçladıkları diplomatları sınır dışı etti. İki ülke arasında sıklıkla gündeme gelen casus iddialarının iki başkent arasında son dönemde gelişen ilişkileri baltalamasından endişe ediliyor.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı bir Rus diplomatın Londra’nın çıkarlarına zarar verecek şekilde istihbarat çalışmalarında bulunduğu gerekçesi ile sınır dışı edilmesine karar verildiğini açıklarken, Moskova’nın da buna karşılık olarak İngiltere Moskova Büyükelçiliği’nda çalışan bir diplomatIn sınır dışı edilmesini istediği kaydediliyor. İki diplomatta ülkelerine dönmüş durumda.
Sınırdışı edilen diplomatların ne tür istihbarat çalışmalarında bulundukları ile ilgili bilgi verilmezken, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague yazılı bir değerlendirme yaparak Moskova’nın ileri sürdüğü gerekçeleri reddettiklerini, Rusya ile yapıcı bir ilişkiye ise İngiltere yasaları çerçevesinde her zaman hazır olduklarını söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Londra’nın Rus diplomatı “persona non grata” ilan etmesi son dönemde gelişen iki ülke ilişkilerini sabote ettiği ve dostça olmayan bir davranış olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Buna yeterli seviyede karşılık verdik. İngiltere ile ilişkilerin gelişmesine yönelik bir ivme yakalanmışken yaşanan olay üzüntü verici” değerlendirmesi yer aldı.
Rusya ve İngiltere daha önce de karşılıklı olarak diplomatları casusluk suçlamaları ile sınır dışı etmişti. Eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko’nun Londra’da öldürülmesinin ardından yine eski bir KGB ajanı Andrey Lugovoy’u yargılamak isteyen İngiltere’nin talebine Rusya olumsuz cevap vermişti. Bunun üzerine üç Rus diplomatı İngiltere istenmeyen adam ilan etmiş ve ülkeyi terk etmelerini istemişti. Moskova buna karşılık Moskova’da gören yapan dört İngiliz diplomatı sınır dışı etmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.