Yakutya’da Eksi 61 Derece

Rusya’nın kuzey doğu bölgesinde yer alan Yakutya Cumhuriyeti’nde rekor soğuklar görülüyor. Dün gece 500 kişinin yaşadığı Oymyakon kasabasında eksi 61,2 dereceye ulaşan soğuk havalar, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Bölgede gün içinde hava sıcaklıkları en fazla eksi 53,9 dereceye çıktı. Soğukların mevsim normallerinin eksi 10-12 derece daha altında olduğu kaydediliyor.

Komşu yerleşim bölgelerinde de rekor soğuklar yaşanıyor. 8 bin 500 kişinin yaşadığı Ust-Nera bölgesinde termometreler eksi 54,7 dereceyi gösterdi. Yakutsk kenti ise diğer komşu kentlere göre daha şanslı. Burada da hava sıcaklıkları eksi 35,7.

Yakutya’nın Oymyakon kasabasında rekor soğuklar eksi 67,7 ile 1933’te kaydedilmişti. 2002’de ise havalar eksi 64,5’e kadar düşmüştü.

Bu arada soğuk hava ve buz nedeni ile Moskova ve çevre bölgelerinde elektrik hatlarında yaşanan arızalar giderilmiş durumda. Moskova’da eksi 8 derece görülürken, hava limanlarında seferlerin normal olarak gerçekleştiği belirtiliyor. Moskova Domodedova havalimanında iki hafta önce yaşanan don nedeni ile elektrikler 30 saatten fazla süre kesik kalmış ve 20 binin üzerinde yolcu mağdur olmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.