Rusya’da Yaz Sıcakları Nedeniyle En Az 56 Bin Kişi Öldü

MOSKOVA– Rusya Ekonomi Bakanlığı, yaz döneminde ülke genelinde etkili olan ‘yüzyılın sıcakları’ nedeniyle 56 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Bakanlığın yayınladığı son raporda, “Olağanüstü sıcaklıklar, orman yangınları ve duman nedeni ile bir önceki yılın aynı dönemine göre temmuz ayında 14 bin 500 ve ağustos ayında da 41 bin 300 daha fazla kişi hayatını kaybetti” bilgisi yer aldı. Raporda yer alan bilgilere göre, ölümler en çok sindirim, kan dolaşım sistemlerinde artan hastalıklar ve kanser nedeni ile gerçekleşti. Temmuz ayında Rusya’nın batı bölgelerinde etkili olan orman yangınları sebebiyle birçok yerleşim yeri tahliye edilirken, başkent Moskova duman altında kalmıştı.

Rusya’da temmuz ve ağustos aylarında 374 bin kişi öldü. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,5 daha fazla. Sağlık Bakanlığı, başkentte ölümlerin günde ortalama 700’e ulaştığını, bunun bir önceki yıla göre iki kat fazla anlamına geldiğini duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin, nüfus artışını sağlamak için ikinci ve üçüncü çocuğa önemli destek sağlamalarına rağmen yaz döneminde yaşanan felaket nüfus artışında yaşanan gelişmeleri olumsuz etkiledi. Alkol, sigara ve diğer kötü alışkanlıklar ve daha az çocuk sahibi olma gibi yaklaşımlara bağlı olarak sürekli azalan Rusya nüfusu, 111 bin göçmen gelmesine rağmen 2010’un ilk sekiz ayında 87 bin 400 kişi azalarak 141 milyon 800 bine geriledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.