Selülitten Nasıl Kurtulabiliriz?

Selülit Neden Oluşur?

Selülitin oluşum sebebpleri aşırı yağlı, tuzlu beslenme ve hareketsiz yaşamdır

Selülit oluşum sebepleri arasında yanlış beslenme, hormonel faktörler, kalıtımsal faktörler sayılabilir ve oluşum sebepleri kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Oluşumunda en etkili sayılabilecek faktörler şunlardır;

  • Sağlık problemleri; (kabızlık, yanlış beslenme, hormonel, dolaşım bozuklukları)
  • Anatomik problemler; (kemik yapısındaki aksaklıklar, örneğin düz tabanlarda bilek ve bacaklarda oluşma ihtimali daha yüksektir.)
  • Kalıtımsal sebepler; (ırkla ilgili genetik özellikler, Akdeniz ve Ortadoğu bölgelerinde daha çok görülür)

Selülit oluşumunun ilk aşaması dolaşım bozukluğu ile başlar. Doku aralıklarında ödem oluşur, ödemler kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına sebep olur ve yağ hücrelerinin metabolizması bozularak aşırı büyümüş yağ dokusu hücreleri ile ciltte portakal kabuğu görünümü oluşur.

Selülit oluşumunun kesin oluşum sebebi hala tartışmalı olmakla beraber en önemli sebebinin aşırı yağlı, tuzlu beslenme ve hareketsiz yaşam olduğu konusu uzmanların hemfikir olduğu bir noktadır.

Östrojen hormonunun fazla salgılanmasıyla yağ hücreleri genişler, kan dolaşımı yetersizleşmeye başlar, böylelikle genişleyen yağ dokuları dolaşım yetersizliğiyle karşılaşarak vücudun normalden fazla su tutmasına yol açar. Daha az oksijen alan su toplayan elastikiyetini kaybetmiş cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüme sahip olur. Bayanlarda görülmesinin sebebi östrojen hormonudur.

Selülit Tedavisinde Tuz ve Yağdan Uzak Durun, Masaj yaptırın ve Bol Su Tüketin

Tuz selülit oluşumunda çok önemli bir etkendir. Tuz dolaşımın hasarlı olduğu doku aralıklarına sızarak suyu çeker ve dokunun şişerek cildin pürüzlü görünümüne sebep olur. Bu açıdan tuzu en aza indirgemek oldukça önemlidir.

Tedavide diğer bir önemli faktör ise masajdır. Selülit kilo verseniz bile kaybolmayacaktır, çünkü orada bir dolaşım bozukluğu oluşmuştur artık. Diyet yaparken aynı zamanda masaj ile kan ve lenf dolaşımını harekete geçirmeniz çok önemlidir. Böylelikle dokular taze oksijen ile dolarak kendilerini yeniler, elastikiyetini yeniden kazanır ve genişlemiş yağ hücreleri tedavi sürecine girmiş olur.

Ancak unutulmamalıdır ki ideal kilonuza ulaştığınızda selülit yok denecek kadar azalacaktır. İdeal kilonuza ulaşma sürecinde yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durarak, masaj ile selülitli bölgeleri uyararak, bu süreçte de bol bol su içerek su toplamış portakal kabuğu görünümlü bölgeleri en hızlı şekilde tedavi edebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.