Şemdinli Saldırısının Tüm Ayrıntıları PKK’lıların İtiraflarıyla Aydınlandı

Şemdinli Saldırısının Ayrıntıları PKK’dan Kaçan İki Teröristin İtirafları ve İstihbarat Bilgileri İle Aydınlatılıyor

PKK’lı kadın teröristler- Hakimiyet.com

PKK terör örgütü 22 Temmuz’dan itibaren cephe savaşı ile güvenlik güçlerine karşı koymaya başlamış fakat bozguna uğratıldı. Bunda  istihbarat raporları ve 1 ay önce teslim  olan 2 PKK’lının itiraflarının etkili olduğu belirtildi.

Bugün Gazetesi’nin haberine göre 2 Temmuz’da Suriye uyruklu Rona Derik kod adlı R. Ş. (21) ile Sıla Serhat kod adlı R. Ö. (18) güvenlik güçlerine silahsız ve teçhizatsız teslim olarak teslim oldu. 2 PKK’lı 27 Haziran’da İran ile Türkiye sınırındaki Şehidan Dağı güneyinden Türkiye’ye geldiklerini anlattılar. İtirafları sırasında Şemdinli saldırısı ile ilgili tüm detayları saldırıdan yaklaşık 1 ay önce güvenlik güçlerine anlattılar.

Saldırı 8 Ay Önce Planlanmış

 

İtiraflarına göre PKK/KCK terör örgütü üst yönetimi tarafından  Şemdinli Bölgesi’nde faaliyet gösteren bütün gruplara 2011 kışından bu yana eylem gerçekleştirmeleri için talimat verildi. Her gruba eylem yapmak için insiyatif tanındı. Büyük çaplı eylemlerin ise üst yönetim kararı ile çevredeki grupların yardımı ile yapılacağı aktarıldı.

PKK’lılar Şemdinli saldırısı ile 11 Eylül 2011’de yine Şemdinli’de yaptıkları saldırıda verilen zaiyatın öcünü almak istediklerini söyledi.  Geçtiğimiz yıl Şemdinli’de düğünde asker ve polise saldıran PKK 2 güvenlik görevlisi ile 3 sivili öldürmüş, 6 PKK’lı da ölü ele geçirilmişti. PKK’lılar itiraflarında  yapılacak eylemlerle, Abdullah Öcalan’a uygulandığı iddia edilen sözde tecritin kaldırılması için baskı oluşturmayı hedeflediklerini de söylediler.

PKK’lılar aylar önce planlanan saldırı ile ilgili şu detayları verdi:

 “7-8 ay önce Hakurk bölgesinde Şemdinli’ye yapılacak saldırı ile ilgili eğitim verildi. Eğitime bütün guruplardan PKK’lılar seçildi. Güvenlik güçlerinin termal-gece görüşü altında saldırının nasıl yapılacağı hakkında eğitim de verildi.

Saldırı tarihinin ise yapılacak keşiflere göre belirleneceği söylendi.” Saldırı hazırlığının da 1 aydır sürdürüldüğünü anlatan PKK’lılar hazırlık için yapılanları da şöyle aktardı: “Askerin geçiş istikametleri olan Şapatan tarafında bulunan Tise (Çatalca köyü Soğuksu mezrası) bölgesine Bager, Derecik-Şemdinli yoluna ise Jiyan ve Hunreş yaklaşık 15 gündür çok sayıda uzaktan kumandalı mayın döşendi. Saldırıyı Şemzinan (Şemdinli) Hareketli Saldırı Bölüğü’nde faaliyet gösteren Goste, Tisi Şapatan, Şehidan, Karker, Katıma ve Gabrazar takımları gerçekleştirecek. Eylemin başarısı için diğer bölgelerden takviye kuvvet gelecek.

Büyük eylem öncesi kaçış istikametlerine mayınlama yapıldı. Şemdinli bölgesinde mayınlama işlemleri bitti. Şemdinli ilçesi Kayalar köyünün kuzeyinde bulunan Kırçimenlik Tepe ile Kürtankeş Tepe arasında kalan arazide uzaktan komutalı mayın döşendi. Ancak tam noktasını bilmiyoruz.’’

PKK’lılar Telsiz Görüşmesi Yapmıyor

 

 Bölgede faaliyet gösteren PKK’lılar, aralarında kesinlikle telsiz görüşmesi yapmıyor. Haberleşme elden verilen not kağıtları ile yürütülüyor ancak çok acil durumlarda şifreli ve kısa telsiz görüşmelerine izin veriliyor. Ayrıca Şemdinli ilçesi Korgan köyü Tuğlu mezrası kırsalında 9 kişilik bir milis grubunda 1 Kanas, 1 Biksi, 1 roketatar ve Kalaşinkof marka silah var. Grup kış üstlenmesine kadar eylem yapmakla görevli.”

Öz Savunma Birliği adını verdikleri grup içerisinde Rüstem, Agiri ve Felat ve onlara bağlı milisler 15 gündür Şemdinli ilçesinde keşif yaparak bilgilerin Hakurk eyalet yönetiminde koordine edilerek saldırı gruplarına asıl görevlerinin verilmesi planlanıyor. Eylemde saldırı, sızma,sabotaj ve destek grubunun bulunması planlanırken, savunma grubuna yer verilmedi. . Eylem, Şemdinli çevresinde bulunan Gomane, Efkar ve Siyah Tepe ile bu tepeleri çevreleyen 3 noktaya yerleştirilecek toplam 6 Doçka, 6 havan ve 6 adet Şiyar-1 marka suikast silahı ile yapılacak.’’

PKK’lılar PKK/KCK terör örgütünün Çukurca bölgesinde de büyük bir saldırı hazırlığı içerisinde olduğunu, planlamadan 15- 20 gün önce 2 örgüt mensubunun terör örgütünden kaçarak güvenlik güçlerine teslim olması nedeniyle saldırının ertelendiğini söylediler. Aynı şekilde Şemdinli, Derecik bölgesi için yapılan saldırı planının 10-15 gün önce bir örgüt mensubunun kaçmasından dolayı ertelendiğini de anlattılar.

 Ayrıca PKK’lılar 2-3 ay önce Hakurk eyalet koordinatörü Sabri Başkale kod adlı teröristin yerine Amanoslar eski sorumlusu Kemal Panzer kod adlı PKK’lının getirildiğini belirtti. Bu görev değişiminin ardından PKK’lıların Şehit Beritan olarak adlandırılan bölgede toplantı yaptıklarını anlatan R.Ş. ile R.Ö. adlı PKK’lılar; “27 Haziran 2012’de Hakurk eyalet sorumlusu Kerim bizim bölgeye geldi. Ferhat, Nesrin ve Numan isimli PKK’lılar Şemdinli cephesi sorumlusu oldu. Ancak şahısların kaçtığı 27 Haziran günü, 2 PKK’lı sivil kıyafetle Şemdinli ilçe merkezinde keşif yaptı.”

Terör örgütü PKK’nın İran- Türkiye sınırında bulunan Şehidan bölgesinde, halktan zorla para almak için gümrük dahi kurduğu ifadelere şu şekilde yansıdı: “PKK Şehidan bölgesinde 4 ayrı noktada gümrük birimi oluşturdu. Bu birimlerden Alişer sorumlu.” Dediler.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.