Herşey Kimsesizleri Gülümsetmek İçin

IMG_6487Mersin’de yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir araya gelen toplum gönüllüleri ile araba ve motorsiklet dernekleri, kimsesiz çocukların kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamak için  onlara sürpriz bir gün hazırladılar.

Kendilerine Tebessüm Gönüllüleri adını veren toplum gönüllüleri ile birlikte Mersin Vosteam, TurkChopper MK Mersin Motor Kulübü, Çukurova Klasik Otomobilciler Derneği ve Tarsus Motor Sporları Derneği ve Başlangıç Animasyon Organizasyon Kültür ve Sanat Etkinlikleri çalışanları bir araya gelerek Mersin Sevgi Evleri Çocuk Yuvasında kalan kimsesiz çocuklara uzun süre akıllarından silinmeyecek bir gün yaşattılar.

Sabah saatlerinde Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde buluşan gruplar burada vosvos model araçlarını balonlarla süsleyerek palyaçolar ve animatörler eşliğinde ve polis eskortu ile konvoy oluşturarak Mersin Sevgi Evleri Çocuk Yuvasının yolunu tuttular.

IMG_6434Mersin Sevgi Evleri Çocuk Yuvasından gözetmen anneleri ile birlikte çocukları alan grup, çocukları arabalara bindirerek önce onlara şehir turu attırdılar. Sahilden Mersin Marina AVM’ye gelen araçlar burada çocukları gözetmenleri ile beraber onlar için hazırlanan Marina anfi-tiyatroya götürdüler. Burada çocuklar organizasyonda yer alan kişiler ile birlikte animatörler eşliğinde eğlenerek keyifli vakit geçirdiler. Çocuklar yemek yedikten sonra oyuncak tren ile Marina turu attılar. Daha sonra yüzlerini boyatan çocuklar toplu olarak fotoğraf çektirdiler ve doyasıya dans etmenin keyfini yaşadılar.

Vosteam Mersin Başkanı Cihan Özbağdat çocuklar ile birlikte Basri adını verdiği Wolkswagen minibüsü içerisinde
Vosteam Mersin Başkanı Cihan Özbağdat çocuklar ile birlikte Basri adını verdiği Wolkswagen minibüsü içerisinde

Vosteam Mersin Başkanı Cihan Özbağdat oranizasyon ile ilgili olarak; “Tebessüm Gönüllüleri’nden Yasemin Birbudak ile geçtiğimiz günlerde yollarımız kesişti. Kendisi bize kimsesiz çocuklar için bir şey yapmak istediğini söyledi. Kendisiyle görüştükten sonra Vosteam Mersin olarak biz de kimsesiz çocuklar için bir şeyler yapmak istedik. Daha sonra Çukurova Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı ve TürkChopper MK Motor Kulübü ve Tarsus Motor Sporları Derneği‘nin katılımları ile bugün Mersin Sevgi Evleri Çocuk Yuvasından 40 çocuğumuzu arabalarımızla gezdirdik. Onlara şehir turu attırdık ve kendi imkanlarımız ile onlara güzel bir gün yaşatmaya çalıştık. Bu Mersin için de güzel bir şey. Bundan sonra bu tip derneklerin bir araya gelip bu tür planlamalar yapmasını istiyoruz. Herkese çok çok teşekkür ediyorum. Mersin bunu hak ediyor çocuklarımız da bunu zaten hak ediyor. Biz de onların gülümsemesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” diyerek  organizasyon ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Tebessüm Gönüllüleri’nden oyuncu ve yönetmen Sinem Yaruk ise; “Son beş yıldır huzur evleri de olmak üzere sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum. Yaklaşık bir ay önceden bu projeyi düşünmeye başladık. Mersin’de gerçekten sosyal sorumluluk projeleri yapılabiliyormuş. Araba ve motor kulüplerinin yanında Marina gibi bu projeye destek veren katılımcılar var. İnsanlara dokunmak gerek. Biz de bugün çocuklara dokunduk. Ama asıl dokunulmaya ihtiyacı olan bizmişiz. Asıl onlar bize dokunuyor şu anda.” diyerek  çocuklarla bir arada olmanın kendisine yaşattığı duyguları anlattı.

IMG_6591
Başlangıç Animasyon Organizasyon Kültür ve Sanat Etkinlikleri firması sahibi Saadet Hazinedaroğlu

Organizasyona animatörleri ile destek veren Başlangıç Animasyon Organizasyon Kültür ve Sanat Etkinlikleri firmasının sahibi Saadet Hazinedaroğlu ise böyle bir organizasyona dahil oldukları için çok mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirdi. Bu tür sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak her zaman yer almayı istediklerini belirten Hazinedaroğlu gelecekte de bu tür organizasyonlara destek vermeye devam edeceklerini ve gülümsemeye ihtiyacı olanların yanında olacaklarını belirtti.

Yuvanın Sosyal Hizmet Uzmanı Saniye Evkuran ise bu projenin gerçekleşmesine nasıl izin verdiklerini ve bu tür organizasyonların çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini şöyle ifade etti; “Öncelik olarak baktığımızda bu projenin reklam kokmadığını hissediyoruz. Bizim gruplarımızla ilgili yapılan her faaliyette reklam amacı güdülüyor ama içeriği reklam olmayan bu tür samimi organizasyonlardan çocuklarımız çok keyif alıyor. Yaptığımız organizasyon çok farklı bir organizasyon. Umuyoruz daha çok gönüllülerimiz olur ve bize bu yolları açarlar.

Çocuklarımız da çok mutlu. Bizim yaptığımız küçük çaplı etkinliklerimiz var ama dışarıya bu şekilde geniş çaplı organizasyonları bütçesizlik nedeniyle gerçekleştiremiyoruz. Çocukların yuvaya akşam geç gidecek olmaları onlar için büyük mutluluk.

Bu tür organizasyonlar davranış problemleri olan çocuklarımız için de ödül oluyor. Bu tür organizasyonlara katılabileceklerini bildikleri zaman zararlı davranışlarını da azaltabiliyorlar.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.