Shen Yun 2015 Dünya Turnesi Başladı

Shen Yun, Kanada, 3 Ocak 2014 (Evan Ning/Epoch Times)
Shen Yun, Kanada, 3 Ocak 2014 (Evan Ning/Epoch Times)

Austin, Teksas – Austin Long Centre perdelerini Shen Yun’a açtı. Perde açıldığı an seyirciler nefes kesen bir güzellik ile karşı karşıya kaldı.

Tam anlamıyla muhteşem. Renkler öylesine canlı ve birbirleriyle öylesine uyumlu ki tarifi imkansız.

— Jane Papadaki

Yaratıcı’nın Dünyayı Düzeltmek Üzere Yeryüzüne gelişini anlatan açılıştaki ilk dans cennetlerin nasıl görünebileceği hakkında seyircilere bir ipucu vermekte. Shen Yun danslarının çoğu bizlere Çin’in eski kültürel tarihini ve efsanelerini anlatır. Tıpkı ilk danstaki gibi, Yaratıcı, altın arabasıyla ortaya çıkar ve cennetsel varlıklara yeryüzüne inme ve bozulmuş insan ahlakını düzeltme kararını açıklar. Böylece birçok aydınlanmış varlık ona yardım etmek için antik Zhou Hanedanlığı üyeleri olarak Çin’de doğar.

Şovu 26 Aralık açılış gününde izleyen ve Shen Yun’a gönül veren seyircilerden Jane Papadaki, “İnanılmaz güzel, renkler harika, büyüleyici” yorumunda bulundu.

Aynı tarihte Shen Yun Gösteri Sanatları New York Company Florida’da da açılış yaptı. Shen Yun 4 dans grubuyla tüm dünyada eş zamanlı olarak gösterilerini sürdürmekte.

New York merkezli Shen Yun dünyanın en önde gelen müzik ve dans grubu olup her yıl Aralık sonunda dünya turuna başlıyor. Eşsiz dans kareografisi ve buna ek olarak Batı ve Doğu enstrümanlarını birleştiren orkestrasıyla seyircilerine inanılmaz anlar yaşatıyor. Ayrıca animasyon özelliği olan zemin perdesi sayesinde dünyada benzeri olmayan görüntüler sergiliyor.

2006 yılında kurulan Shen Yun, Çin’in kutsal kültürünü yeniden canlandırmak amacını taşımakta ve danslarıyla eski efsaneleri, cennetsel diyarları anlatmakta ve günümüzde Çin’de yaşanan olaylara değinmektedir. Bunun en güzel örneklerinden biri, şu an Çin’de barışçıl bir meditasyon sistemi uygulayan Falun Dafa uygulayıcılarına yapılan şiddetli işkencenin hikayesinin danslarla anlatılmasıdır. Seyircilerin kalbini derinden etkilemektedir.

Çin’de yapılan işkenceyi konu alan Merhametin Gücü adlı dans hakkında görüşlerini belirten Papadaki “Çok güzeldi, baskı ve kötülük merhamet ve iyilik tarafından yok edildi” dedi.

Bayan Papadaki ABD Ticari Birliği temsilcisi olarak Çin’i geçmişte ziyaret ettiğini fakat politik bir gezide olduğu için olayların gerçek yüzünü göremediğini söyledi. “Gezi harikaydı, herşey mükemmeldi ve tabii ki hiç kimse yapılan baskılardan bahsetmedi. Fakat burada [Amerika’da] bu olayların var olduğunu biliyoruz” dedi. Bu yüzden işkencenin dans olarak sunulması ilgisini çekti.

“İyilik kötülüğü alt etti; çok çok duygulandım” dedi.

Yazan Sherry Dong, The Epoch Times

New York merkezli Shen Yun Gösteri Sanatları, 4 grubuyla tüm dünyada eş zamanlı olarak gösteriler düzenlemektedir. Ayrıntılı bilgi için: ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times, Shen Yun Gösteri Sanatlarını günümüzün önemli kültürel etkinliği olarak görmektedir. Shen Yun’un kurulduğu 2006 yılından beri seyirci görüşlerini gururla okuyucularımıza sunuyoruz.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.