Shen Yun, Avustralya’da İzleyicileri Büyüledi

Sanat Merkezi Melbourne, Devlet Tiyatrosu. (Epoch Times)
Sanat Merkezi Melbourne, Devlet Tiyatrosu. (Epoch Times)

Melbourne, Avustralya – 25 Şubat tarihindeki açılış gecesiyle başlayan Shen Yun 28 Şubat’a kadar 5 gösterisiyle izleyicileri büyüledi.

Shen Yun Gösteri Sanatları, Çin’de 65 yıllık Komünist rejim yönetiminde kaybedilen 5000 yıllık Çin kültürünü geri getirmek amacıyla yetenekli Çinli artistler tarafından 2006 yılında kuruldu.

Gösteriyi seyreden alternatif tıp uzmanı Max Graham Shen Yun’u mükemmel olarak tanımladı ve “Çok dikkat çekici, duygusal ve güzeldi… Hayatımda gördüğüm en güzel şovdu. Çok kez gözümden yaşlar geldi” dedi.

Shen Yun’u seyreden hemen hemen herkes Çin’de Falun Dafa meditasyonunu uygulayanlara yapılan haksız işkenceyi konu alan ‘Merhametin Gücü’ dansından çok etkileniyor.

Falun Dafa (Falun Gong) 1999 yılında Çin’de Komünist Parti tarafından yasaklandı ancak Çin dışında dünyanın birçok ülkesinde serbestçe uygulanmakta. Ayrıca Shen Yun gösteri sanatlarına da Çin’de izin verilmiyor.

Max Graham, Shen Yun Performans Sanatları gösterisini Melbourne Devlet Tiyatrosunda izledi.  (Steve Xu/Epoch Times)
Max Graham, Shen Yun Performans Sanatları gösterisini Melbourne Devlet Tiyatrosunda izledi. (Steve Xu/Epoch Times)

Max Graham, “5000 yıllık tarihe sahip olan Çin kültürünün tanıtılması, partinin hoşuna gitmiyor” şeklinde yorum yaptı ve “Nedenini anlamak oldukça güç çünkü çok gereksiz bir davranış. Bence Shen Yun ile gurur duymalılar. Çin Komünist Partisi, bu dansçılarla gurur duymalı. Ben onlarla gurur duydum! Bu gece buraya geldiğim için gurur duydum. Ailemi de getirdim ve onlar da gösteriye bayıldı” dedi.

“Bu gece inanılmazdı. Buradan aydınlanmış bir şekilde ayrılacağım.”

Kaybolduğumu hissettim

Vietnam kökenli Elizabeth Nguyen, “Shen Yun’u her gördüğümde bir başka seviyorum, fakat bu akşam izlediğim gösteride adeta başka bir boyuta gittim. Tamamıyla kayboldum. Evet, orada oturuyordum ama orada değildim sanki” dedi.

Vietnam asıllı Elizabeth Nguyen Shen Yun'u izleyen seyirciler arasındaydı. (Ming Chen/Epoch Times)
Vietnam asıllı Elizabeth Nguyen Shen Yun’u Melbourne’de izleyen seyirciler arasındaydı. (Ming Chen/Epoch Times)

Nguyen, Melbourne’da Vietnam yemekleri yapan bir restoranın sahibi, aynı zamanda dansçı. Vietnam dansları yapan bir dans grubunun üyesi.

Nguyen “Shen Yun bambaşka, onlar danslarıyla insanlara sevgi veriyorlar ve dünyanın problemlerini ancak sevgi çözebilir” dedi ve ekledi “Shen Yun’da verilen mesaj bana  bir atasözünü hatırlattı: ‘İyilik her zaman kazanır’, ben buna tüm kalbimle inanıyorum.”

“Başka ülkelerden olabiliriz fakat hepimiz aynıyız tek bir vücuduz. Çünkü aynı dünyada yaşıyoruz. Sahip olduğumuz herşeyi paylaşabilmeli ve herkesi aynı şekilde mutlu edebilmeliyiz. Ben şovu izlerken vücudumdaki kötü şeylerin iyileştiğini hissediyorum. Shen Yun’u çok seviyorum.”

“Taoizm, Konfüçyanizm ve Meditasyonun gücü’”

Seyircilerden Terry Cranage “Shen Yun tam anlamıyla harikaydı. Ciddi olarak çok etkilendim. Şu ana kadar gördüğüm en güzel şovdu. Adeta şaşırdım, gördüklerime inanamadım. Muhteşemdi” dedi.

Shen Yun’un internet sitesinde de belirtildiği gibi, “İyilik ve adalet, dürüstlük ve bilgelik, cennetlere saygı ve ilahi adalet gibi prensipler canlanıyor ve seyircileri derinden etkiliyor.”

“Konfüçyanizm, Budizm ve Taoizm’den gelen bu ilkeler gerçek Çin kültürünün özünü temsil etmekte.”

Sandra ve Terry Cranage çifti çocukları ile birlikte  Shen Yun'u izlerdiler. (Steve Xu/Epoch Times)
Sandra ve Terry Cranage çifti çocukları ile birlikte Shen Yun’u izlerdiler. (Steve Xu/Epoch Times)

Danışmanlık firması Cranage Corp’un genel müdürü Terry Cranage, “Shen Yun beni Çin’in spritüel geçmişine götürdü. Çok ilgimi çekti” dedi.

Eşi Sandra Cranage ekledi: “Taoizm, Konfüçyanizm, meditasyonun gücü… Barış ve merhametin, güzelliğin, nezaketin ve birlikteliğin mesajı.”

Sandra Cranage, dans ve müziği,  folklorik hikayeleri, efsaneleri, kahramanlıkları çok beğendiğini ifade etti.

“Antik Çin modern zamanların ötesinde”

Groundsman Robert Savedra ve eşi Danielle Bonnett 19. evlilik yıl dönümlerini Shen Yun ile kutladılar.

Savedra “Müzik ve orkestra harika. Arka perdeye yansıtılan görseller süper ve karakterlerin perdedeki animasyonu inanılmazdı. Herşeyi olduğundan büyük ve güçlü gösteriyor” dedi.

Eşi Daniella “Kostümlerin renklerinin canlılığı ve parlaklığı çok etkileyiciydi. Ayrıca erkek dansçılara bayıldım. Gerçekten de eşsiz bir yetenek sergilediler, yüzlerindeki ifade de çok çok güzeldi“ dedi.

Robert Saveda “Danslar modern danslar gibi görünebilir ama aslında binlerce yıl öncesine aitler. Yani antik dönem Çin kültürü, zamanın çok çok ilerisindeymiş” yorumunda bulundu.

Daniella, Shen Yun’un seyirciyi büyülediğini, derinden etkilediğini ve eğittiğini ifade etti. Ayrıca merhametin, affetmenin ve gerçeğin gücünü ve önemini gösterdiğini belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.