Shen Yun Gösterisi ve Büyüleyici Erhu

Sanatçı Xiaochun Qi ve geleneksel Çin müzik enstrümanı “Erhu” (Fotoğraf: The Epoch Times)
Sanatçı Xiaochun Qi ve geleneksel Çin müzik enstrümanı “Erhu” (Fotoğraf: The Epoch Times)

Shen Yun gösterisi dünyanın neresinde olursa olsun, bu narin kadın ve daha da narin enstrümanı ne zaman sahne alsa, seyirciyi etkilemeyi başarıyor. Xiaochun Qi, Çin kemanı “Erhu”yu çalmaya başladığında, seyirci adeta büyülenmiş gibi nefesini tutarak onu dinliyor.

Erhu en popüler geleneksel Çin müzik aletlerinden biridir. Bir trajediyi çok güzel ifade edebilir. Yavaş veya hızlı olsun, Erhu melankolik sesi ile güzel ve unutulmaz bir deneyim yaşatır.

Çin’de müzik 5000 yıllık Çin medeniyeti kadar eskidir. Aslında Erhu eğlence için değil düşüncelerin saflaştırılması için tasarlanmış bir müzik aletidir. Geleneksel inanca göre, Erhu’nun sesi evreni etkiler ve uyumlandırır.

Erhu bir tutku

Qi, Erhu’yu ilk çalma hikayesini şöyle anlatıyor:

“Ben altı yaşındayken babam bana Erhu çalmayı öğretmeye başladı. Her gün benimle birlikte çalıştı. Oturma odamız dar ve küçük olduğundan dolayı, komşuları rahatsız etmemek için, yakındaki bir parkta Erhu çalıyordum.”

Qi’nin ilk Erhu çalma deneyimleri çok stresli olmuş. Babası havaya bakmaksızın, ona bir yıl boyunca açık havada Erhu öğretmiş. Sanatçı, o zamanlar babasını dünyanın en gaddar babası olarak görmüş, ta ki babasının derin müzik sevgisini ve inanılmaz tutkusunu anlayana dek.

“Erhu çalarken, sık sık etrafımızda kalabalıklar birikirdi, saatlerce bizi dinlerlerdi ve ayaklarını ve başlarını müziğin ritmine göre sallarlardı. Şimdi anlıyorum, babamın neden beni bu denli disiplinli bir şekilde yetiştirdiğini. Çin sanatının kalbini ve ruhunu miras almamı istiyordu ve bu enstrüman ile umut, sevinç ve içten gelen bir gücü insanlara yansıtmamı istiyordu, o harika bir baba idi.”

İki telli Çin kemanı

Erhu bazen iki telli Çin kemanı olarak adlandırılsa da, yatay değil, dikey olarak sanatçının kucağına yerleştirilmiş bir şekilde çalınır.

Geleneksel olarak, gül ağacı veya abanoz gibi yoğun ahşaptan yapılır ve yılan derisi ile gövdesi kaplanır. Uzun ince olup, yukarıya doğru hafifçe kavislidir. Yayı ise bambu ve beyaz at kılından yapılır.

Erhu çok yönlü ve birçok benzersiz özelliklere sahip olduğu için çalması da oldukça zordur. Ses, yay ile tellere sürterek ve yılan derisinde bir vibrasyon üreterek yoğunlaşmış bir şekilde elde edilir. Yayın her iki teli de ses üretmek için kullanılır, ancak teller o kadar yakındır ki, sanki tek bir tel varmış gibi çalınır.

Qi, eski Çin kültüründe cennet ile dünya uyumuna ve yaşam ile doğaya saygıya önem verildiğini belirtti ve “Bu değerler Shen Yun’da sahnede yansıtılıyor” dedi.

“Ben müzisyenler ve dinleyiciler arasında bir iplik olduğunu hayal ediyorum, bu önceden belirlenmiş ilişkiye benzer bir iplik. Eğer ona dokunmaya başarırsanız, izleyiciler de etkilenir.”

O da babası gibi benzer bir tutkuya sahip ve Çin’de onun bu tutkusunu anlayan birçok insan olduğunu biliyor.

“Bugün babamın ve onun özverisi sayesinde sahnelerdeyim. Bu onun için adeta bir misyondu. Gelecek nesillere geleneksel Çin kültürünün özünü ve güzelliğini göstermemi ve aktarmamı istiyordu.”

Pam McLennan & Evren Durmaz, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.