Shen Yun Lincoln Merkezinde Sahne Aldı

Shen Yun Performans Sanatları (www.shenyun.com)
Shen Yun Performans Sanatları (www.shenyun.com)

Antik efsaneleriyle eski Çin kültürünü canlandıran Shen Yun dokuzuncu kez New York Lincoln Sanat Merkezi’nde sahne aldı.

New York merkezli Shen Yun Gösteri Sanatları 2006 yılında kuruldu. Dünyaca ünlü Shen Yun, 5000 yıllık Çin medeniyetini ve kültürünü yeniden canlandırıyor ve seyirciler gösterinin benzersiz olduğunu söylüyor.

Geçmiş bir şovu seyreden ünlü DKNY markasının yaratıcısı Donna Karan şu yorumda bulunmuştu “Şovun en beğendiğim tarafı otantik olmasıydı…spiritüel seviyede. Seyretmek çok güzeldi.”

Shen Yun Promotions International medya sözcüsü Pia Maria Norris, “Shen Yun her zaman heyecan verici, çünkü her yıl yeni bir gösteri sergileniyor” dedi ve her sene hiç bir şovu kaçırmadan gelen seyircilerin olduğunu ve sürekli olarak beraberlerinde yeni izleyiciler getirdiklerini de sözlerine ekledi.

Shen Yun dansçıları Çin’deki 50’den fazla etnik grubun danslarını sergiliyor ve binlerce yılın zenginliğini, kutsallığını sahnede canlandırıyor.

Shen Yun Senfoni Orkestrası Batı ve Doğu enstrümanlarını birlikte seslendiriyor ve bunu dünyada yapabilen tek senfoni orkestrası. Solistler bel–canto stilinde tamamen orjinal şarkılar seslendiriyor. Ayrıca animasyon özelliği olan arka zemin perdesi seyicirleri farklı diyarlara götürerek büyülüyor.

Rusya Bolşoy Bale Akademisi’nden balerin Julliana Conn şovu gördükten sonra “Dansçıların disiplinine, kareografinin muhteşemliğine, danslardaki senkronizasyon mükemmelliğine hayran kaldım. Böyle bir seviyede performansı gerçekleştirmek için ne kadar özveride bulunulması gerektiğini çok iyi bilirim” dedi.

Dünyaca ünlü Shen Yun 4 ayrı grubuyla dünyada her yıl 100’den fazla şehirde gösteri yapıyor. Şu ana kadar yaklaşık 2000 kez Paris Palais des Congres, Washington Kennedy Centre gibi dünyanın en ünlü sahnelerinde performanslarını sergiledi. Gişe rekorları kıran Shen Yun defalarca ayakta alkışlandı.

Shen Yun medya sözcüsü Norris, eşsiz güzelliği, evrensel temaları sayesinde büyükten küçüğe, her kültürden, meslekten, ve etnik gruptan istisnasız herkesin Shen Yun’a hayran kaldığını belirtti.

Manhattanlı müzik öğretmeni Georgia Kaufman “Programın tasarımını kim yaptıysa çok iyi bir iş yapmış fakat benim ençok hoşuma giden şey şovun sonuydu. Çünkü bize gelecek ile ilgili umut veriyor. Ve bize kalbimizden umudu hiç eksik etmememiz gerektiğini, dünyanın yakında daha iyi bir dünya olacağı umudunu veriyor” dedi.

Shen Yun’un mini-dramaları Çin’in 5 bin yıllık medeniyetinden efsanelerinden esinlenmektedir.  Tanrının beş bin yıllık Çin medeniyetini kurmak için yeryüzüne inmesinden başlayarak kurulan birçok hanedanlıklardan örnekler veriyor. Tıpkı Konfüçyus, Budizm ve Taozim gibi Shen Yun özünde adalet, merhamet, sadakat ve bilgelik ögelerini taşımaktadır. Bu öğretiler Shen Yun web sitesinde de belirtildiği üzere Çin Kültürünün esasını oluşturmaktadır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.