Şili’de Madenciler Çıkarılmaya Devam Ediyor

Resim: Getty Images

SANTİAGO– Şili’deki San Jose Madeni’nde iki aydan uzun süredir yerin yaklaşık 700 metre altında mahsur 33 madenci, bulundukları yere uzatılan bir tüp vasıtasıyla kurtarılmaya devam ediyor. Her bir madencinin çıkarılmasının 1 saat sürdüğü kurtarma işleminde şu ana kadar dokuz madenci yukarıya çıkarıldı.

Şimdiye kadar çıkarılan madencilerde herhangi bir sağlık sıkıntısı göze çarpmazken, madencilerin fiziken de iyi durumda oldukları görülüyor. Ancak yine de madenciler, bir ön muayeneden geçirildikten sonra kapsamlı bir sağlık taraması için helikopterlerle yakın civardaki Copiapo kentindeki hastaneye götürülüyor. Madencilerin üzerine, kendilerine ilk ulaşıldığından beri sağlık durumlarını izlenmesi için kemer bulunuyordu.

Şili Sağlık Bakanı Jaime Manalich bir basın toplantısı düzenleyerek çıkarılan ilk 8 madencide bir sağlık problemine rastlamadıklarını belirtti. Çıkarılan madencilerin özel bir tedaviye ihtiyaçları olmadığını hatta diyabetik bile olmadığını vurguladı.

33 işçinin 69 gündür kaldığı madenden ilk olarak Florencio Avalos çıkarıldı. Alkışlar ve bağırışlar arasında 7 yaşındaki oğlunu ve eşini kucaklayan Avalos, daha sonra da Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera’ya sarıldı. Madencilerin kurtarılması için büyük bir çaba harcayan Pinera, buradaki açıklamasında yaşananları “bir mucize” olarak nitelendirdi. Pinara, yaşanan olayların “Şilililer birlik olduklarında neler yapabileceklerini gösterdiğini” kaydetti.

Madenden daha sonra sırasıyla Mario Sepulveda ve Juan Illanes adlı madenciler çıkarıldı. 69 gündür yer altında olan madencilere yukarı çıkışlarında oksijen maskeleri ve güneş gözlükleri takılıyor.

Madenden dokuzuncu olarak da 63 yaşındaki Mario Gomez çıkarıldı. Yaklaşık 1 saat yolculuğun ardından yüzeye ulaşan Gomez, dışarı çıkar çıkmaz dizlerini üzerine çökerek dua etti.

Madencilerin çıkarılmasına sırayla devam edilecek. 31 yaşındaki Avalos, sağlık durumunun iyi olması nedeniyle çıkarılacak ilk madenci olarak seçilirken, son olarak ise 54 yaşındaki Luis Urzua çıkarılacak. Luis Urzua’nın, madencilerin dünyayla iletişimlerinin kesildiği 17 gün boyunca büyük bir liderlik örneği gösterdiği ve onların hayatta kalmasında önemli rol oynadığı belirtiliyor. Madenciler bu süreçte 48 saatte bir yemek yiyerek hayatta kalmışlardı.

Öte yandan madencilerin çıkarıldığı bölgeye binlerce gazeteci akın ederken, madencilerin kurtarılışı da İspanya’dan İran’a kadar birçok ülke televizyonu tarafından canlı yayınlandı.

Madencilerin yüzeye çıkarılmasının 48 saat içinde tamamlanması beklenmiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.