Sincan’da Patlama

Sincan'da Patlama (Weibo)
Sincan’da Patlama (Weibo)

Medya haberlerine göre, geçen hafta Çin’in Uygur bölgesindeki patlamalarda en az 2 kişi hayatını kaybetti.

21 Eylül akşam saat 17.00’de Çin’in Sincan bölgesinde Korla şehrinde birkaç yerde patlama meydana geldi. Ertesi gün saat 03.00’de Sincan’ın resmi medya platformunda haber yayınlandı. Medyadan alınan bilgiye göre, iki kişi olay yerinde hayatını kaybetti ve altıdan fazla kişi yaralandı.

Olaydan sonra Çin devlet medyası bölgede herşeyin yolunda olduğunu açıkladı. Devletin olayı örtbas etmeye çalışmasından rahatsız olan halk, durumu internette protesto etti.

Sincan’dan bir vatandaş “Herşey yolunda mı?” Neden bir vatandaş kendi ülkesinde her gün kaygıyla yaşamak zorunda?” şeklinde yazdı. Pekin’den bir kişi ise medyayı suçladı ve “Saat 17.00’de olan olay ertesi gün saat 3.00’de son dakika haberi olarak yayınlanıyor, bu ayıp değil mi?” şeklinde yazdı.

Özgür Asya Radyosu haberine göre patlamalardan biri çiftçi pazarı yakınlarında meydana geldi. Görgü tanığı ifadesine göre, ölü sayısı en az 20-30 kişiydi.

Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilşat Reksit telefonda yaptığı röportajda “Yaralılar arasında polisler de bulunuyor. Resmi medya ölü sayısını iki olarak bildirdi ancak hastanede çok ağır yaralılar da var. Gerçeğin dışarı sızmaması için olaydan sonra internet ve cep telefonları çok sıkı bir takibe alındı” dedi.

Sincan’da bu yıl birçok terör olayı yaşandı. Nisan ayında Urumçi’de bir tren istasyonundaki patlamada 3 kişi öldü. 22 Mayıs’ta Urumçi’de bir açık pazarda meydana gelen patlamada resmi rakamlara göre 31 vatandaşın hayatını yitirdiği açıklanmıştı.

Ayrıca 23 Eylül’de Uygur Türkü akademisyen İlham Tohti ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Pekin’de Minzu Üniversitesi öğretim görevlisi olan Tohti bölücülük suçundan mahkemeye verilmişti. Son patlamaların bu dava ile ilgisi olduğu tahmin edilmekte.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.