Sinop’ta Neden Trafik Işığı Yok

Fotoğraf:hürriyet.com.tr
1998 yılından beri Sinop’ta hiç kırmızı ışık ihlali yapılmamış

Hürriyet gazetesinin haberine göre  Sinop’ta  1998 yılında İl Trafik Komisyonunun aldığı bir karara  göre trafik ışıkları kaldırılmış  . Buna rağmen herhangi bir aksama yaşanmamış.

Bu durumu  insanların birbirlerine karşı saygılı ve hoşgörülü olması na bağlayan Vali Ahmet Cengiz, “Trafik ışığının olmayışını da ben buna bağlıyorum. Sinop tek ana giriş yolu olan bir kent. Bu kısıtlamalara rağmen Sinop’ta trafik ışığı yok. Trafikten kaynaklanan tartışma yaşanmıyor. Bu anlamda Türkiye’de tek kentiz diyebiliriz. Şu ana kadar bize, ’Neden Sinop’ta trafik ışığı yok, şu kavşakta neden yok?’ diyen biri olmadı. Kimse talepte bulunmadı” dedi.

İl Emniyet Müdürü Şeref Aytekin ise Sinop’un Türkiye’de en az trafik kazası olan illerden birisi olduğunu söyledi. Sinop’ta sürücülerin birbirine saygılı olduğunu belirten Aytekin, “Yol verme konusunda bir sıkıntı yaşanmaz. Bu sebeple kent merkezinde şu an için trafik ışığına ihtiyaç duyulmuyor. Sinop ayrıca araç sürücülerinin emniyet kemerini en fazla taktığı illerin başındadır” diye konuştu. Şeref Aytekin, kırmızı ışık ihlalinin cezasının 115 lira 50 kuruş olduğunu da kaydederek, “Kırmızı ışık ihlali diye bir cezamız yok” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21070765.asp

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.