Süleyman Seba’nın Ardından

seba_1Efsane başkan Süleyman Seba’nın ölümü milyonlarca insanı üzdü ve geride bir sürü anı bıraktı.

Özellikle, 13 Şubat 2000 tarihinde Süleyman Seba’nın Beşiktaş Başkanlığına veda ederken yaptığı konuşma hiç unutulmayacak:

“1984 yılında, ilk defa huzurlarınıza çıktığımda, kongre konuşmamın başında söylemiş olduğum sözleri hatırlatmak istiyorum: ‘Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz. Bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz. Ama herkesi her zaman aldatamazsınız!’ Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım!

1984 yılında huzurlarınıza hangi heyecan ve duygularla gelmişsem bu gün de huzurlarınızda aynı heyecan ve duygularla başım dik, gönlüm rahat ve huzur içerisinde sizlere veda ediyorum!”

Bu konuşmasında Süleyman Seba çok duygulanmış, gözleri dolmuş buruk bir şekilde veda etmişti. Salondaki genel kurul üyeler ise Başkanı ayakta alkışlamış, kimileri ise gözyaşlarını tutamamıştı.

Dik duruşu ve dürüstlüğü en belirgin özelliğiydi. Örneğin Fenerbahçe Başkanı Ali Şen’e küfür edildiğini duyunca bunu önlemek için Beşiktaşlı taraftarların ortasına oturmuş ve taraftarların küfür etmesine engel olmuştur.

Süleyman Seba’nın bir diğer belirgin özelliği ise kırılganlığıydı. En çok üzüntü duyduğu olay ise taraftarın “Ahmet Dursun, Seba gitsin!” tezahüratıydı. Kendi taraftarının onu istifaya davet etmesi onu derinden yaralamıştır.

Süleyman Seba 16 yıl boyunca Beşiktaş Spor Kulübüne hizmet etmiştir. Onun hakkında söylenecek çok şey vardır mutlaka… Adının okullara ve sokaklara verilmesi, bir heykelinin dikilmesi ona duyulan sevgiyi anlamak için yeterlidir.

Süleyman Seba’nın şüphesiz Beşiktaş için büyük hizmetleri vardır, en büyük hizmeti ise Başkanlığı döneminde Beşiktaş Futbol takımına 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandırmasıdır.

Ayrıca kulübe birçok tesis de kazandırmıştır: Fulya Stadı ve kamp tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri, BJK Koleji. BJK İnönü Stadı 49 yıllığına kiralanmıştır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.