Sun Bin’in Savaş Sanatı

Sun Bin, Sun Tzu’dan sonra gelen en önemli askeri stratejist (görsel: Yeuan Fang, Epoch Times)

David Wu, Epoch Times

Sun Bin (M.Ö. 316), birçok bilim adamı tarafından Sun Tzu’dan sonra gelen en seçkin askeri stratejistlerden biri olarak kabul edildi. Sun Tzu’nun soyundan olup olmadığı hala tartışma konusu. Bir antik işkence ile özdeşleşmiş olan Bin ismi Savaşan Devletler Döneminde yetenekli bir adamın derdini yansıtmakta.

İlk zamanlarda, öğrencisi Pang Juan, Sun’ın yeteneğini kıskanıyordu. Pang Juan en iyi stratejik askeri komutan olmayı hayal ediyordu ancak Sun’un doğuştan yetenekli olduğunu biliyordu.

Wei Devlet’inde general olduktan yıllar sonra kimsenin rakip olmamasını sağlamak için Sun’u kendisine yardıma gelmesi için kandırdı, devlete ihanet ile suçlayarak hapsetti. Sun dizkapağı kesilerek “bin” işkencesi gördü; bu sakatlık o günlerde onu general olmaktan mahrum etti. Dış dünya ile tüm ilişkisi kesilerek Pang’ın ikiyüzlülüğü yüzünden karanlıkta bırakıldı.

Gerçeği öğrendikten sonra Sun, yardım alarak Qi devletine sığındı. Orada General Tian Ji tarafından memnuniyetle karşılandı ve efsanevi bir at yarışı bahis oyununda ilk yeteneklerini gösterdi.

General Tian Ji ve Qi Devleti Kralı arasındaki ünlü at yarışlarında, atlar her zaman üç kategoriye ayrılırdı; birinci sınıf, ortalama ve kötü. Kim tüm kategorilerde daha fazla galibiyet elde ederse o kazanırdı. Sun Bin, General Tian Ji için bir strateji geliştirdi. Buna göre, Tian’ın kötü atını Kral’ın birinci sınıf atına karşı, Tian’ın birinci sınıf atını Kral’ın ortalama atına karşı, Tian’ın ortalama atını Kral’ın kötü atına karşı yarıştırmasını tavsiye etti. General Tian o gün tüm bahsi kazandı ve stratejisi kralın çok dikkatini çekti. Bu olaydan sonra kral, Sun’u General Tian’ın başdanışmanı olarak atadı.

Bu olay daha sonra Çin’de bir deyime dönüştü: “General Tian Ji’nin at yarışı stratejisi”. Bu deyim insanlara avantajları birleştirerek rakibinin zayıf yönü ile yarışmayı ve bu sayede maksimum kazancı elde etmeyi öğütlüyor.

Sun Bin’in ismi iki ölümsüz savaşla birlikte Çin askeri tarihine geçti.

İlk savaş eski rakibi General Pang Juan kontrolündeki ordunun Zhao Devleti’ni kuşatması üzerine başladı. Qi’nin küçük ordusu ile Zhao devletini kurtarmak için, Sun Bin, general Tian Ji’ye, Wei’nin tüm elit askerleri uzakta olduğu için Wei’nin başkentini kuşatmayı tavsiye etti. Sun ayrıca ilk olarak küçük zayıf orduyu Wei’nin önemli askeri üssüne saldırmak için göndererek yenilgi ile General Pang’ın kibirini pekiştirme ve sonra elit orduyu kullanarak Wei’nin başkentine saldırma planını geliştirdi.

Pang durumu fark edince başkenti savunmak için ordusunun geri çekilişini hızlandırdı. Ordusu, yarı yolda Sun tarafından pusuya düşürüldü; bitkinlik ve hazırlıksız sebebiyle büyük kayba uğradı.

“Zhao’yu kurtarmak için Wei’yi kuşat” taktiği 36 Çin Askeri klasiklerinden ikincisi olarak tarihe geçti.

İkinci ve son savaş, Sun ve Pang arasında 13 yıl sonra oldu. Wei Kralı, Pang’a Han devletini büyük ordu ile kuşatmasını emredince, Sun küçük ordu ile askeri üssüne saldırdı. Bir önceki savaştan dersini alan Pang başkente hazırlıklı bir şekilde hızla geri döndü. Fakat Sun’un ordusu Qi Devletine geri çekildi. Bir önceki mağlubiyetin intikamını almak için Pang’ın ordusu Sun ‘u takip etmeye başladı.

Bu defa, Sun “ocak azaltması” adlı yeni bir numara icat etti., Hergün Sun’un ordusu çok sayıda kamp ateşi ve pişirme ocağı azalttı. General Pang bunu farkedince, Sun’un ordusunun moralinin düştüğüne ve büyük ölçüde ordunun dağıldığına inandı. Sun’un özürlü ve yavaş hareket ettiğini bildiği için Sun’u tutuklamak için küçük elit ordusu ile peşine düşmek istedi.

Sun Pang’ın küçük birliğinin dar bir vadiye gün batımında varacağını tahmin etti. Pusuya düşürmek için çok iyi bir yerdi. Askerlerine yol kenarındaki bir büyük ağaç gövdesine “Pang Juan Burada Ölür” yazısını kazımasını ve diğer tüm ağaçları keserek yola sermesini emretti. Daha sonra tüm okçulara yakın bir yerde kamufle olmasını ve ağaç gövdesine yakın yerde ilk gördükleri ateş ile ok atmaya hazır olmalarını emretti.

General Pang Juan mekana ulaşıp ağaç üzerindeki mesajı okumak için bir meşale yaktığında yüzlerce ok ona doğru yönelmeye başladı. Kaderinin ağır yaralanmak olduğunu bildiği için ağacın yanında kılıcı ile intihar etti.

Sun daha sonra orduyu bırakarak, “Sun Bin’in Savaş Sanatı” adlı kitabı yazmaya başladı. Kitabı “Sun Tzu: Savaş Sanatı” eserine değerli ve bütünleyici bir ek olarak kabul edildi.  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.