Suriye Devlet Başkanı Esad Fransa’da

ŞAM – Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad çalışma ziyareti kapsamında bugün Fransa’ya gitti. Esad, Paris ziyaretinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi. Sarkozy, konuk lider Esad’ı Elyesee Sarayı kapısında karşıladı. Ardından her iki lider ikili görüşmelere başladı. Esad’a Paris ziyaretinde eşi Esma Esad da eşlik ediyor.
Suriye Devlet Başkanı Esad ve Sarkozy iki ülke arasındaki, siyasi, ekonomik, ticari alandaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular ve özellikle Ortadoğu barış sürecini ele almaları bekleniyor. Yapılacak görüşmelerin ardından görüşmelerin detayı ile ilgili bilgi verilmesi bekleniyor.
Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Esad, Sarkozy ile görüşmeden önce eşi Esma Esad ile birlikte Fransa’da yaşayan Suriyeliler ile bir araya geldi. Esad, Suriyeli gurbetçilere, ülkelerini Fransa’da iyi bir şekilde temsil ettikleri için teşekkür etti.
Esad ayrıca Suriyeli gurbetçilerin asıl toplumları ile yaşadıkları yeni toplum arasında, etkileşim ve köprü kurduklarını belirterek, bu sebeple ülkelerinin en iyi elçileri olarak tanımladı. Esad, “Bu nedenle gurbetçiler, iki kültürü kaynaştırarak toplumlarımızın gerçek portresini, diğerine aktarma ve izolasyonu reddetme özelliklerini iletme gücüne sahip olmuşlardır.” dedi.
Suriye lideri Esad ayrıca Fransa’da yaşayan Suriyelilerden yeni kuşaklara Arapça dilini öğretmeye önem vermesini isteyerek Arapça dilini korumanın ana vatanla iletişimi sürdürme açısından önem taşıdığını ifade etti.
Suriyeli gurbetçiler ayrıca Suriye’deki gelişim süreci konusundaki düşüncelerini Esad’a sunma fırsatı buldu. Fransa’da yaşayan Suriyeliler, Devlet Başkanı Esad ve eşi Esma Esad’a durumlarını ve sorunlarına gösterdikleri ilgi sebebiyle teşekkür etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.