Suriye Devlet Başkanı Esad, Fransa’ya Gidiyor

Resim: Getty Images/LOUAI BESHARA

ŞAM– Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad resmi bir ziyaret amacıyla önümüzdeki hafta Fransaya gidecek. Perşembe günü başlayacak olan Paris ziyaretinde Esad,Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelecek. Esad’a Fransa ziyaretinde eşi Esma Esad da eşlik edecek.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad resmi bir ziyaret amacıyla önümüzdeki hafta Fransa’ya gidecek. İş ziyareti kapsamında gerçekleşecek olan Paris ziyaretinde Esad iki ülke arasında ekonomik, ticari ve siyasi ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular ve özellikle Ortadoğu barış sürecini ele alması bekleniyor.

Fransa Ortadoğu özel temsilcisi Jean Claude Cousseran Eylül ayı başlarında Ortadoğu barış süreci konusunda arabuluculuk için Suriye’ye gelerek Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir görüşmüştü. Senatör Claude, Sarkozy’nin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra koordinasyon ve görüş alışverişinin sürdürülmesinin önemini içeren mektubu Esad’a sunmuştu.

Suriye lideri Esad da Temmuz 2008’de Paris’i ziyaret etmiş, Sarkozy ise Eylül 2008 ve Ocak 2009 tarihlerinde başkent Şam’a iki ziyarette bulunmuştu.

Fransa Başbakanı Francois Fillon da geçen Şubat ayında Şam’a gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında değişik alanlarda işbirliğini öngören 11 işbirliği anlaşması ve mutabakat zaptına imza atılmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.