Suriye Kanlı Olaylara Sahne Olmaya Devam Ediyor

(Getty Images/AFP)

Standart her Cuma olduğu gibi bu Cuma da hükümet karşıtı gösteriler yapılıyor. Suriye’nin birçok ilinde düzenlenen gösterilerde çatışmalar sonunda şu ana kadar gelen haberlere göre 4 kişi hayatını kaybetti.

Muhalifler bugünü  “diyolaga hayır” günü ilan ettiler. Güvenlik güçlerinin bazı kentlerde göstericilere ateş açtığını duyurdu. Gelen haberlere göre biri başkent Şam’da olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti.

Esad tarafı Washington’u iç işlerine katılmakla suçladı

Suriye muhaliflerinin kalesi haline gelmiş olan Hama’yı bugün Amerika’nın Şam büyükelçisi Robert Fort ziyaret etti. Fort’un muhalefet tarafını ziyareti Şam-Washington hattında gerilime neden oldu.

Büyükelçinin ziyaretinin ABD’nin ülkede süregelen protestolarda parmağı olduğuna dair açıkça işaret ettiği Suriye Dışişleri tarafından belirtildi.

Suriye’den Türkiye’ye Göç

Suriye’den Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 4300’e kadar ulaştı. Suriye-Türkiye sınırında yer alan Hatay’ın Yayladağı ve Altınözü ilçelerinden Türkiye’ye giriş yapılıyor.

Sağlık bakanlığı Yayladağı ilçesinde yer alan eski Tekel Fabrikası’nın bulunduğu alanda yeni çadır hastaneler oluştururken, 5000 kişilik yeni bir çadır kent daha oluşturulduğu bildirildi.

Suriye’de meydana gelen olaylarda yaralanan 59 kişinin tedavileri çadır hastanelerde sürdürülüyor.

Bölgede Türkiye’nin yanı sıra Amerika, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden gelen gazeteciler de Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi Köyü’ndeki evlerin damlarında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak haber çalışmasında bulunuyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.