Suriye Şam’da Bombalar Patladı

Alex Johnston-Epoch Times

Suriye Şam da patlama (Aris Messinis / AFP / GettyImages)

Pazar günü İsyancılar tarafından, Suriye’nin başkenti Şam’daki  askeri bir karargaha bomba atıldı. Daha önce yapılan saldırılar gibi tekrar rejimin merkezine zarar vermek için bu girişimin yapıldığı tahmin ediliyor.

Devlet televizyonu tarafından, yapılan saldırılar “terörizm” olarak nitelendirildi.  Saldırı Ebu Remmaneh sokağındaki bekçi taburunun yanında gerçekleşti.

El Cezire’ye göre saldırıdan Özgür Suriye Ordusundan , Ahfad El-Resul (Peygamberin torunu olarak nitelendiriliyor) sorumlu tutuluyor.

Örgüt, daha önce Şam’ın Daraya bölgesinde yapılan katliamlarda içinde sivillerin de bulunduğu yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Bu operasyonlar Daraya’daki katliamlara tepki olarak yürütüldü” dedi.

Temmuz ayında isyancılar tarafından yapılan bir saldırıda, Esad’ın yönetim kurulundan, içinde dış işleri bakanı ve Esad’ın kayınbiraderinin de olduğu dört kişi öldürülmüştü.

17 ay boyunca iki tarafta süren çatışmaların en kanlısı geçen ramazan ayında meydana geldi. AP’ye göre geçen ay çıkan çatışmalarda 5000 kişi hayatını kaybetti.

Yerel Koordinasyon Komitesinden bir üye olan Ömer İdilbi, “Geçtiğimiz ay hükümet meydana gelen ayaklanmayı durdurabilmek için geniş operasyonlar yürüttü ve bu büyük katliamlara sebep oldu” dedi. Meydana gelen katliamlarda kullanılan hava kuvvetlerini ve topçu bombardımanlarını kınadı.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.