Suriyeli Çocukların Dramı

ALEPPO, SURİYE - 3 ŞUBAT: Suriye ordusu helikopterlerinin bombalaması sonucu dördü çocuk olmak üzere en az 24 kişi hayatını kaybetti (Ahmed Muhammed Ali/Anadolu Agency/Getty Images)
ALEPPO, SURİYE – 3 ŞUBAT: Suriye ordusu helikopterlerinin bombalaması sonucu dördü çocuk olmak üzere en az 24 kişi hayatını kaybetti (Ahmed Muhammed Ali/Anadolu Agency/Getty Images)

Jasper Fakkert, Epoch Times

Suriye’deki iç savaştan en çok etkilenenler çocuklar. Birleşmiş Milletler tarafından Suriyeli çocukların durumu hakkında hazırlanan bir rapora göre, son üç yılda çocuklar ebeveynleri ile birlikte savaşın dehşet yüzüne aynı şekilde maruz kalmışlardır.

Çocuklar savaş boyunca, işkence görmüş, sakat bırakılmış ve cinsel istismara uğramıştır. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, çocukların yaşadıklarını “tarifsiz acı” olarak nitelendirmiştir.

Tahminlere göre, en az 10.000 Suriyeli çocuk iç savaşta öldürülmüş ve yaklaşık 5 milyonu savaştan etkilenmiştir.

Ekim 2013 itibari ile, yaklaşık 3 milyon çocuk yerinden edildi ve ülke içerisinde yardıma muhtaç. Yaklaşık 1,1 milyon çocuk ise aileleri ile birlikte ülkeden kaçtı.

Suriye genelinde okullar hükümet askerleri ve muhalif güçler tarafından kışla ya da gözaltı merkezi olarak kullanılıyor. Rapora göre, çocuklar okullarda ders yaparken, keskin nişancılar okullarda konumlandırılmış durumda.

Raporda devlet istatistiklerine de yer verilmekte ve buna göre Ekim 2013 itibariyle, Suriye’de 3.000’den fazla okul yıkılmış veya hasar görmüş vaziyette.

Savaşın ilk iki yılında çocukların öldürülmesinde devlet güçleri suçlansa da, Suriyeli isyancılar güç kazandıkça onlar da öldürmeye başladı.

Ağır silahlara erişim sayesinde, Suriyeli isyancılar hükümet güçleri gibi toplu katliamlara başladı. İsyancılar, aktif bir şekilde çocukları da aralarına katarak mücadele operasyonlarında ya da destekleyici rolde asker olarak kullanıyor.

2013 yılının ortalarından bu yana ise yeni bir trend görülmekte: İsyancılar tarafından kontrol edilen bölgelerde aşırı İslamcı grupları ile işbirliği yaparak okullar üsse çevrildi. Bu okullarda “cihad” için ya da kutsal savaş için çocukların beyni yıkanmakta.

Ayrıca, çocukların kaçırılması, çatışmanın önemli bir özelliği haline gelmiş durumda. Çocuklar hükümet yanlısı milisler ve silahlı muhalif gruplar için değerli bir ticari varlığa dönüştürülmüştür.

Rapora göre, kaçırılan çocuklar mahkumların serbest bırakılması için ya da fidye karşılığında kullanılıyor. Diğer durumlarda, kaçırılan çocuklar, ailelerine baskı yapmak için kullanılmakta.

Örneğin, ailesi ile birlikte Abu Al Zuhur’daki şiddetten kaçarken 15 yaşındaki bir kız çocuğu kaçırıldı. Aile çocuğunu geri alabilmek için tüm parasını ve arabasını vermek zorunda kaldı.

Orijinal İngilizce haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.