Survivor’dan Cep Telefonuna

Survivor’ı  duymayan , izlemeyen  yoktur sanırım. Çoğu insanın  bir fikri vardır bu yarışma hakkında.

Survivor kelimesi ‘hayatta kalan’ anlamına gelir. Survivor 50 ülkede televizyonda yayınlanan bir  yarışma  programıdır . İki  ıssız  adaya konulan yarışmacılar hayatta kalma mücadelesi verirler.

Yarışmacılara yarışmanın başında temel ihtiyaç maddeleri olan   1 kg un,  1 kg pirinç,  50 ml yağ, battaniye (her yarışmacıya bir tane), çekiç,  çivi,  pala, testere,  tahtadan bardak, çatal, bıçak ve  kaşık verilir.

İlkel insan bunlara bile sahip değildi. 50 bin yıl önce modern davranışlara sahip insanın Afrika’da ortaya çıkmasından sonra geçen zaman içinde insanın nasıl bir ortamda yaşadığı ve bu günkü duruma nasıl geldiği merak konusu. Bu gün bile bunca bilgiye sahip insanın survivor adasında ( ki en başta kendilerine verilen malzemeler olduğu halde ) ne kadar zorlandıkları ortada.

Şimdi bu yarışmacıların  elimizden düşmeyen  telefonları , gözümüzü ayırmadan izlediğimiz televizyonları, hayatımızın vazgeçilmez elemanları haline gelen bilgisayarları, otomobilleri, devasa binaları , uçakları  vs… bütün bu teknolojik ürünleri yapabileceğini düşünebilir misiniz?  Fabrikalardaki üretim yapan  makineleri  yapanlar kimler. Bu günkü mevcut tekonolojiyle bir çok soruya cevap verilebilir. Ancak tıpkı survivor adasında olduğu gibi hiçbir malzemeye ya da düşünceye sahip olmayan insanın  bunca  modern eşyayı yaratabilmesi mümkün değildir.

Dünyadaki sanayileşmenin nasıl ortaya çıktığı aslında tam olarak bilinmemektedir. İnsanların icat ettiği şeyleri gerçekten onlar mı icat etmiştir. Nasıl bir düşünce yapısı ve malzemeyle bu olağanüstü gelişmeyi sağlamayı başarmışlardır.

İnsanlar bu sözümona modern hayata kavuşmasalardı hala daha tıpkı survivor adasında olduğu gibi yaşamaya devam edeceklerdi. İnsan nasıl oldu da birden bire mağaralardaki yaşantısından şehirdeki  yaşantısına geçiverdi. Hangi gizli el insana bu yolculuğunda sınıf atlattırdı. Bunu insana sağlayan başka yaşamlar olabilir mi?

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.