Tahir Canan Haksız Yere 30 Yıldır Cezaevinde

Levent Tüzel'in Basın Toplantısı

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, ”12 Eylül darbesiyle hesaplaşılmasından sıkça söz edildiği bir dönemde, Tahir Canan’ın hala cezaevinde tutulması hukuki olmadığı gibi insani de değildir” dedi.

Tüzel, yaklaşık 30 yıldır cezaevinde bulunduğunu belirttiği Tahir Canan’ın ailesi ve avukatıyla birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

İlk kez 25 Mayıs 1979 yılında gözaltına alınan ve 1991-1993 yılları hariç yaklaşık 30 yıldır cezaevinde bulunan Tahir Canan’ın serbest bırakılması için çalışma başlattıklarını belirten Tüzel, ”Tutukluluğun yasal dayanağı kalmadığı halde Tahir Canan’ın özgürlüğünden yoksun bırakılması insan haklarına aykırı” iddiasında bulundu.

İnsan hak ve özgürlüklerinin sıkça konuşulduğu bir dönemde Tahir Canan’ın haksız nedenlerle cezaevinde tutulduğunu ileri süren Levent Tüzel, şunları söyledi:

”Tahir Canan’ın hala cezaevinde bulunmasına neden olan kararın yanlışlığı, hükümlünün cezalarının infazında gözetilmesi gereken sıraya uyulmamasından kaynaklanmaktadır. 5275 sayılı yasanın açık hükmüne rağmen ilk mahkumiyetinin infazı yerine sonraki mahkumiyetin infazından başlanması hukuka uygun değildir.

Hukukta temel kurallardan biri, kişi temel hakları bakımından lehe olan yasanın geçmişe yürürlüğü olacağı ilkesidir. Ne yazık ki bu olayda bu temel ilkenin esas alınmadığını görüyoruz.”

Canan’ın tahliye edilmesi gerektiğini savunan Tüzel, ”12 Eylül darbesiyle hesaplaşılmasından sıkça söz edildiği bir dönemde Sıkıyönetim Mahkemeleri ve Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kararıyla Tahir Canan’ın hala cezaevinde tutulması hukuki olmadığı gibi insani de değildir” dedi.

Canan’ın eşi ve çocukları da Tahir Canan’ın 30 yıllık haklarının iade edilerek serbest bırakılmasını istediler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.