Tayland’da Bayram Heyecanı

BANGKOK– Nüfusunun yüzde 92’sini Budistlerin teşkil ettiği Tayland’daki Müslümanlar coşku içinde kurban bayramını kutluyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren camileri dolduran Müslümanlar,tekbirler getirerek namaza durdular. Caminin sadece ibadet alanı değil, sosyal bir mekan olduğu ülkede Müslümanlar namazdan sonra ayrılmayarak kurban kesimine iştirak ettiler. Önceden yapılan iş bölümü sonucunda bir kısım halk kurban kesimi, etlerin tartılıp pay edilmesi gibi vazifelere yardım ederken bir grup da yemek yapımına başladı.

Çocukların da unutulmadığı bayramda bir yandan kurban etleri pişinceye kadar sabredemeyecek olan çocuklar için hazırlanan yiyecekler dağıtılırken, diğer yandan da çocukları sevindirmek için hediye çekilişlerinin hummalı çalışmaları devam etti.

Kurban etleri pişince hep beraber yemek yiyen Müslümanlar, sonrasında etrafın temizlenmesine yardım ederek diğer sevdikleriyle bayramlaşmak için camiden ayrıldılar.

Kurban Bayramı’nın resmi tatil olmadığı ülkede işverenler dini bayramlarda o dine inanan çalışanlarına en az 1 gün izin vermek zorundalar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.