Tayland’da göstericiler binaları ateşe verdi

BANGKOKTayland’ın başkenti Bangkok’da ordu, hükümet karşıtı göstericilere yönelik operasyonlarını bitirdiğini açıklarken, eylemciler de merkezi bölgedeki devlet binalarını ateşe verdi. Bangkok’un merkezi bölgesinde yoğun duman yükseldiği gözlemleniyor.Bangkok’ta 14 Mayıs’tan beri devam eden olaylarda bugün güvenlik güçleri eylemcileri dağıtmayı başardı. Bugünkü çatışmalar esnasında hayatını kaybedenler arasında bir İtalyan muhabir de yer alıyor.

Sabah saatlerinde güvenlik güçlerinin zırhlı personel taşıyıcılarla kırmızılıların oluşturduğu güvenlik hattına girdi. Çıkan çatışmalardan sonra öğle saatlerinde kırmızılı liderler eylemlerinin sona erdiğini açıkladılar. Eylemcilerin büyük bir kısmı eylemlerine son vererek güvenlik güçlerinin önceden hazırladıkları otobüslerle memleketlerine dönmeyi kabul ederken, bazı gruplar çevredeki ünlü alışveriş merkezlerine saldırdılar.

İtfaiye görevlileri, Bangkok’da hükümet karşıtı protestocuların borsa, hükümet binaları ve ticaret merkezleri dahil olmak üzere birçok binayı ateşe verdiğini belirtti.

Bangkok’un en gözde alışveriş merkezlerinde, çevredeki iş merkezlerinde ve bazı büyük binalarda göstericilerin çıkardıkları yangınları kontrol altına almak için itfaiye ve güvenlik güçleri büyük çaba sarf ediyorlar. Ateşe verilen binalar arasında Tayland Borsası SET ile ülke genelinde yayın yapan Kanal 3 televizyonunun binası da bulunuyor. Kanal 3 yayınına ara verirken, çalışanları binanın çatısından helikopterlerle kurtarıldı. SET’in de yarın işlem yapmayacağı açıklandı.

Gelişen olaylar sebebiyle Bangkok’ta bu gece için sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bangkok’un dışında da kırmızılıların kuvvetli olduğu bazı illerde hükümet binaları ateşe verildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.