Teknoloji Devi Apple Hacker Saldırısına Uğradı

Phil Schiller tarafından son çıkan Ipad’ın tanıtımı yapılırken (Kevork Djansezian/Getty Images)
Phil Schiller tarafından son çıkan Apple Ipad’ın tanıtımı yapılırken (Kevork Djansezian/Getty Images)

Daha önce Facebook ve Twitter gibi devlerin hackerlerın saldırısına uğramasının ardından bu seferde Çinli hackerler tarafından Apple virüs saldırısına uğradı. Yapılan saldırının kısa sürede anlaşıldığı ve  virüs olan zararlı yazılımın Mac bilgisayarlara saldırmak için geliştirildiği tespit edildi.

Şimdiye kadar Apple’a karşı yapılmış en büyük saldırı olarak görülüyor. Farklı yerlerden birçok bilgisayar tarafından saldırı eş zamanlı olarak gerçekleşmiş.

Apple tarafından yapılan açıklamada, “Tarayıcıların Java eklentilerindeki zafiyet nedeniyle sınırlı sayıdaki Mac sistemine kötü amaçlı yazılımların bulaştığı tespit edilmiştir. Apple ve diğer şirketlere karşı yapılan saldırı sonucu kötü amaçlı yazılımlar bulaştırılmıştır” belirtildi.

Az sayıdaki çalışanın bilgisayarına virüsün bulaştığı belirtilerek, herhangi bir veri kaybının veya zararın gerçekleşmediği açıklandı.

Geçen ayda buna benzer bir saldırıya Facebook uğramış fakat bir zarar almamıştır. Fakat Twitter’a karşı yapılan saldırıda 250 bin kullanıcının hesabının ele geçirildi belirtilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.