“Tepe Tepe Kullanıyorum Hülyalarımı”

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde sanat ve edebiyatta derin izler bırakmış önemli isimler için açılan “Bir Usta Bir Dünya” sergi dizisi grafik sanatçısı Mengü Ertel ile devam ediyor. Bir Usta Bir Dünya: Mengü Ertel – “Tepe tepe kullanıyorum hülyalarımı” sergisi, 4 Mart – 23 Nisan 2011 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bir Usta Bir Dünya: Mengü Ertel – “Tepe tepe kullanıyorum hülyalarımı” başlıklı sergi, Mengü Ertel’in sekseninci doğum ve onuncu ölüm yıldönümü anısına düzenlendi. Sergide Mengü Ertel’in hazırladığı afişler, logolar, kitap ve dergi kapakları, illütrasyonlar, serbest grafik çalışmaları ve tiyatro dekorları sanatseverlerle buluşuyor. Yayımlanmış afişlerin yanı sıra yayımlanmamış orijinal afişler ve afiş taslakları da sergilenen eserler arasında yer alıyor. Böylece ziyaretçiler tasarımcının düşünce sürecine tanık olabilecek.

Bu retrospektifte Mengü Ertel’in çalışmalarından seçmeler ilk kez toplu olarak gösteriliyor. Sergi Ülfet Ertel ve Murat Ertel’in danışmanlığında hazırlandı. Sergi konsepti ve tasarımı Sadık Karamustafa tarafından gerçekleştirildi; grafik tasarımını Ayşe Karamustafa yaptı. Yapı Kredi Yayınları sergiyle eş zamanlı olarak Dilek Bektaş’ın kaleme aldığı, Bülent Erkmen’in tasarladığı Mengü Ertel’i bütün yönleriyle anlatan “Bir Meşk Gibi” adlı bir kitap yayımladı.

Yer: Yapı Kredi Kültür Merkezi
Adres: Tomtom Mh. İstiklal Caddesi 161, Istanbul
Tel: 0212 252 4700

Sergi kapsamında Mengü Ertel üzerine bir de etkinlik düzenleniyor. 16 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da İstiklâl Caddesi No.181 Merkezhan adresinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilecek söyleşiye Murat Ertel, Zeynep Oral ve Erkal Yavi konuşmacı olarak katılıyor.

1931 Yılında İstanbul’da doğan Grafik Sanatçısı  Mengü Ertel, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. Tiyatrolar için yaptığı dekorlarla, afişlerle tanındı. 1. İstanbul Festivali’nin afişini Mengü Ertel hazırlamıştı. Çok sayıda ödülü olan Ertel, 1998’de Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Yurt içinde ve dışında çok sayıda sergi açan Mengü Ertel, ölümüne değin TRT-2 televizyonunda her hafta yayımlanan “Cumhuriyete Kanat Gerenler” adlı programın sunuculuğunu da yapıyordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.