THY’da Grev 104 Sefer İptal Ettirdi

THY Kabin Memurları Grevde

Havacılık iş kolunda çalışanlara grev yasağı getirilen kanun teklifinin bugün TBMM’nin gündemine geleceği haberi üzerine THY’da görevli kabin memurları bu gün eyleme başladı. Eylem dolayısıyla  çoğu THY’ye ait toplam 104 sefer iptal edildi, onlarca seferde de gecikmeler yaşanıyor. Seferlerin iptal edilmesini öğrenen yolcuların bir kısmı Atatürk Havalimanı’na gelmekten vazgeçerken, gelenler de alanda beklemeyi sürdürüyor.

Havacılık sektöründe grev yasağını içeren kanun teklifinin TBMM’de görüşüleceğini öğrenen kabin memurları Atatürk Havalimanı’nda gece saatlerinde toplanmaya başladılar. Bazı kabin memurları uçuşa giden arkadaşlarına engel olmaya çalıştılar. Kabin memurlarına destek olmak amacıyla Türk Hava Yolları Teknik A. Ş. çalışanları da iş bırakarak eyleme katıldılar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre şimdiye kadar toplam 104 sefer iptal edildi. Onlarca seferde de gecikmeler yaşanıyor.

Grev kararının kaldırılmasına öfkelenen bir grup da internet sitesini hackleyerek yasağı protesto etti. THY’nin internet sitesine sabahtan beri erişilemiyor.

Yolcular Perişan Oldu

Seferlerin iptal olmasıyla yolcuların bir kısmı Havalimanına gelmemeyi tercih ederken bir kısmı da alanda bekliyor. Uçakları iptal edilen yolcuların bazıları otellere yerleştirildi. Seferleri iptal edilen dış hat yolcularının biletleri iptal edilirken yolculara yemek ikramı yapıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, THY’da iş bırakmayla ilgili sorun vatandaşı mağdur edecek duruma geldiğinde, gerekli adımları atmaktan geri kalmayacaklarını belirterek vatandaşın rahatlığının, hizmete erişmesinin her şeyden önce geldiğini vurguladı.

Sorunun kısa sürede giderilmesi temennisinde bulunan Yıldırım, “Grev  yapmak bir hak arama olmakla beraber en son olarak başvurulacak yöntem olmalı. Bu konunun yasal altyapısı tamam mıdır, değil midir? Onu araştırmamız lazım.  Bildiğim kadarıyla grev süreci şimdi başlamamalı, bu biraz fiili bir durum. İşi  bırakma da aynı sonucu doğurur, o bakımdan burada hukuki bir sorun ortaya  çıkacağı muhakkak” diye konuştu.

THY’daki eylemlerle ilgili Hava-İş sendikası da personele yeni bir mail gönderdi. Hava- İş’in mailinde THY personeline işten çıkarılma tehditleri devam ettiği sürece 03.00-24.00 saatleri arasındaki eyleme süresiz bir şekilde devam edileceği duyuruldu.

Hava-İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, greve katılan bazı personelin THY yönetimi tarafından telefonla aranarak iş akitlerinin feshedildiğinin söylendiğini idda etti. Sendikadan alınan bilgiye göre bu sabahtan itibaren greve katılan 150 personelin işine son verildiği öğrenildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.