Tibetli Öğrenciler Dillerine Saldırılması Üzerine Sokaklara Döküldüler

Tibet protestosu, Çin rejiminin okulda öğretilen ve kullanılan tek dili Mandarin yapmayı planlaması yüzünden  birçok öğrencinin bu duruma kızması ile birlikte bölgede yayıldı.

Hak savunucu gruplar bu politikanın, ilk okulllar da dahil olmak üzere otonom bölgesinde etraflıca uygulandığını söyledi. Özgür Tibet bir açıklamasında “Tibet dilinin kullanımını, Çin’in, Tibet’i işgal etme stratejisini güçlendirmesinin bir parçası olarak sistematik bir şekilde yok ettiğini” söyledi.

Protesto, Rebkong İlçesinin Rongwo köyünde, Salı günü başladı. 14 yaşından 20 yaşına kadar altı bin altıncı sınıf  Tibetli öğrenci sokaklara döküldü ve “ Kültür eşitliği istiyoruz” dediler.  Malho’nun otonom makamında, 4.000 öğrenci protesto yaptı.

Özgür Tibet protesto yapan geçen Tibetli insan kalabalığının ve onların yanındaki düzenli sıralamadaki Çin taburlarının resimlerini yayınladı.

Özgür Tibet yaptığı bir basın açıklamasında “Protestolar bütün konuların Çince öğretileceği ve bütün okul kitaplarını Çince olacağını söyleyen Çin eğitim reformları yüzünden alevlendi” dedikten sonra “Bu reformlar Tibet Otonom Bölgesinin diğer bölgelerinde, ilk okullarda dahil olmak üzere  halihazırda uygulanmaya başlandı bile” dedi.

Tibetliler birbirlerine metin mesajları göndererek öğrencilerin protestolarını desteklediler.

Cuma günü gönderilen mesajların birinde “Tibetli öğrenciler Qinghai be diğer Tibet bölgelerinde ana dilleri için protesto yapıyorlar” diyerek mesajda şu talepte bulunuluyordu; “Tibet’in ana dilini kurtarmak için, lütfen bu mesajı herkese gönderin”

Perşembe günü, yaklaşık 500 orta okul öğrencisi Shonpongshi köyü devlet binası önüne yürüdüer ve bina önünde gösteri yaptılar. Birgün önce, Chabcha köyü okulllardan gelen 2.000 öğrenci Chabcha sokaklarına dökülerek “Tibet dili için özgürlüğü geri istiyoruz” dediler.

Tibetliler 1959 yılında iktidara gelen Çin kominist rejiminin Tibetin geleneksel kültürüne el uzattığını ve Tibet’in yaşam şeklini her geçen gün daha fazla tehdit ettiğini söylüyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.