TİTANİK 3D VİZYONDA

Birçok Oscar Ödülünün sahibi olan 1997 yapımı “Titanic” filmi, 15 yıl aradan sonra 3D teknolojisi ile tekrar izleyicilerle buluşuyor. Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmeni James Cameron.

Yaşanmış bir hikayeyi anlatan film teknolojinin hızla ilerlediği dönemde insanların doğaya karşı üstesinden gelemeyecekleri hiçbirşey olmadığı kanısına varışını ancak beklenmedik büyük bir felaket karşılaşarak doğanın gücüne karşı insanlığın nekadar çaresiz olduğunu ve kibirinin faydasız olduğunu  gözler önüne seriyor.

Tarih 2 Nisan 1912… Titanic, ilk yolculuğuna başlamak için Southampton’dayken görülüyor.

 

“Batması imkansız” denilen Titanic inşa edilirken 16 su geçirmez bölmeyle korunmuş ve bu bölmelerden 4’ü suyla dolsa bile batmayacak şekilde tasarlanmıştı. Ancak buzdağının çarpmasıyla tam 6 bölme hasar görmüş ve gemi hızla suyla dolarak yaklaşık 2.5 saatlik sürenin sonunda gemi tamamiyle batmıştı.

 

“En ihtişamlı” olması planlanan Titanic’in yapımı 1912’de tamamlanmıştı. Gemi 269 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde, 46.328 ton ağırlığında idi. Gemide bir yüzme havuzu, spor salonu ve kütüphaneler yer alıyordu. Tam 3.547 kişilik bir kapasiteye sahipti.

14 Nisan gecesi Kaptan Smith, telsizle gelen buzdağı uyarısı sebebiyle geminin rotasını güneye çekmişti. Ancak buzdağının halen tam önlerinde olduğunu fark ettiklerinde artık çok geçti..

 

Dakikalar içerisinde geminin burnu tamamen sular içerisindeydi. 15 dakika içersinde suların yüksekliği güverteye kadar geldi. İçeri dolan sulara dayanamayan gemi gövdesi ikiye ayrıldı. Burun ardından da kıç kısmı saat 2.20’de tamamen sulara gömüldü.

Facianın sonunda 2.223 kişiden sadece 706’sı kurtulmuş, 1.516 kişi hayatını kaybetmişti..

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.