”Torba Yasası” İle Vergi ve Prim Borçlarının Faiz ve Vadeleri Yapılandırılıyor

Manisa’da Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ‘’Torba yasası ne getiriyor ne götürüyor’’ bilgilendirme semineri düzenlendi. Konferans’ta vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, yasa hakkında bilgi verdi. Yasayla vergiler, idari para cezaları, sosyal güvenlik primleri, aidatlar, elektrik ve su borçlarına kadar çok geniş bir konuda düzenleme getirildi.Prof. Dr. Kızılot yaptığı konuşmada 31 Aralık 2010 tarihine kadar olan borçları ve beyannameleri kapsadığını,SSK’nın 30 milyar lira, Bağ-Kur’un 32 milyar lira alacağı olduğunu,devletin de 52 milyar vergi alacağı olduğunu, toplamda 115 milyar liralık alacağın yapılandırılmasının söz konusu olduğunu açıkladı.

 Torba Yasa ile özellikle prim ve vergi borçlarının anapara kısmında bir indirim olmayacağını bunun normal olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kızılot, faiz ve vadede yapılandırma olduğunu ve böyle bir yasa değişikliğinin olumlu bulduğunu söyledi. Bazıları vergi ve prim ödememeyi alışkanlık haline getirdiğini, vergi borcunu düzenli ödeyenleri de kışkırttığını ifade etti. Vergi ve prim borçlarını ödemeyip af çıkmasını bekleyenlere düşük indirim, ilk defa borcunu ödemeyenlere ise yüksek oranda indirim yapılması daha uygun olduğunun altını çizdi.

 Vergi ve prim gibi borçların yapılandırma süresinin uzatılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kızılot, “Torba Yasa 7 ayda hazırlandı. Ancak yapılandırmadan faydalanılmasının süresi çok kısa. 2 Mayıs’a verilen süre çok kısa. Sanayici, muhasebeciler, mali müşavirler bu yasayı çözene kadar uzun bir süre geçer. Bunun için sürenin uzatılması gerekirdi” dedi. Ayrıca sanayicileri uyararan Prof.Dr. Kızılot, eğer yapılandırmadan faydalanırlarsa, 1 yılda iki defa borcunuzu ödememe hakları var. İki defayı geçtikleri zaman yapılandırmadaki sistemden faydalanamadıklarını da ifade etti.

Yoruma kapalı.