Tüketicilerin Gıda’da Çilesi Bitmiyor

Tüketicilere Baldan Sonra  Peynir ve Et  Ürünlerinde de Hileli Ürün Satmışlar

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bal üreticilerinin tüketiciye bal diye glikoz şurubu sattıklarını tespit etmelerinin ardından da peynir, sucuk ve sosiste yapılan hileleri tespit etti.

Bakanlık internet sitesinde laboratuar sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine gıdada taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen 3 peynir firması ile et ürünleri üretimi yapan 3 firmayı teşhir etti.

Söz konusu firmaların ürettiği ürünlere uygulanan laboratuar testleri sonucunda peynirde bitkisel yağ ve nişasta; pişmiş dana kavurmanın içerisinde at eti, yüzde yüz dana etinden imal edilen sucukta kanatlı eti ve soyulmuş sosiste yabancı doku ve iç organlar tespit edildi.

Buna göre, laboratuvar sonucuyla “taklit ve tağşiş” yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firma adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numaraları şöyle:

PEYNİR ÜRETİCİLERİ

-“Hasan Dede” marka yağlı tulum peyniri üreten Akgökseller Gıda ve Süt Mam. Tar. Ürn. Canlı Hay. Oto. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Konya (nişasta ve bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:01.12.2012)

-“Yalçıntepe” marka tam yağlı tulum peyniri üreten Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş Kayseri, (bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:11.04.2012)

-“Güldemce” marka yağlı tulum peyniri üreten Güldemce Gıda İnş. Otomotiv San. Tic. Ltd. Konya, (bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:01.01.2013)

ET ÜRETİCİLERİ

-“Yemek” marka pişmiş dana eti üreten Efraim Usta Lokantası Nazım Çakmak Çınarlı Mh. N. Erim Cd. Kayacı Sk. No:2 İzmit/Kocaeli, (tek tırnaklı eti)

-“Apikoğlu” marka acılı kangal sucuk yüzde 100 dana eti üreten Etsan Gıda Sanayi A.Ş Tepeören-Tuzla/İstanbul, (kanatlı eti tespiti) (parti seri no:4701)

-“Uludağ” marka soyulmuş sosis üreten Karizma Beşler Et Tesisleri Kemerburgaz Cad. No 76 Kağıthane /İstanbul (yabancı doku, iç organ tespiti) (parti seri no: SN 08–P1)

Kaynak: Vatan Gazetesi

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.