Tunuslu Eylemcilerden Askere Sevgi Gösterisi

Tunus’ta “halk hükümetin düşmesini istiyor” diye slogan atan eylemciler, bugün yine şehir merkezinde yürüdü. Polis bugün caddelere barikat kurmadı, sadece önemli binalar önünde önlem aldı. Göstericiler, şehir merkezinde pozisyon alan tankların üzerindeki askerlere büyük ilgi gösterdi.

Tankların üzerlerine ve namlularına çiçekler koyan göstericiler, fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Bazı göstericiler tankın üzerine çıkarak askerlere sarıldı. Tunus Ordusu’nda 35 bin asker görev yapıyor.

Gösteriler devam ederken, geçici hükümet de ilk toplantısını yaptı. Hükümet, ülkeyi altı ay içinde serbest ve demokratik şekilde düzenlenecek parlamento ve başkanlık seçimlerine götürecek.  Bu hafta başında eski hükümetten bakanların yer almasını protesto etmek için istifa eden 5 bakan haricinde bütün kabine üyelerinin katıldığı toplantıdan af ve özgürlüklere ilişkin kararlar çıktı.

Başbakan Muhammed Gannuşi’nin yeni birlik hükümeti, Tunus’ta daha önce yasaklanmış bütün partilerin ve hareketlerin tanınması kararını aldı. Toplantıdan ayrıca bütün siyasi hükümlülerin affedilmesi kararı çıktı.

Yeni hükümet adına açıklamayı Yüksek Eğitim Bakanı Ahmed İbrahim yaptı. İbrahim, kabinenin siyasi suçlardan dolayı mahkum olmuş herkes için genel af konusunda anlaştığını söyledi.
Kendisine yasağı kaldırılan gruplar arasında İslami Ennahda hareketinin de olup olmadığını sorulan Gençlik Bakanı Muhammed Aloulu ise “Bütün siyasi hareketleri tanıyacağız.” dedi.
Toplantıda hükümete 60 ay içerisinde “özgür ve demokratik” seçimleri gerçekleştirme görevi verildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.