Turgut Özal Tekrar Defnedildi

Merhum Turgut Özal’ın mezarı açılıyor

Ölümüne ilişkin iddiaların araştırılması için mezarının açılmasına karar verilen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın naaşı, İstanbul Adli Tıp Kurumundaki incelemelerin ardından törenle tekrar defnedildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ölümüne ilişkin iddiaların araştırılması için mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın naaşı, Özal’ın eşi Semra Özal, kızı Zeynep Özal ve oğlu Ahmet Özal’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın da katılımıyla Anıt Mezar’ına törenle tekrar defnedildi.

Turgut Özal’ın defin işlemlerinin ardından duygularını aktaran Ahmet Özal, 19 yıl önceki duyguları tekrar yaşadıklarını söyledi. Özal, mezarın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği karar üzerine açıldığını, gerekli çalışmaların devam ettiğini ve incelemelerin tahminen birkaç gün ila 2 ay sürebileceğini söyledi.  Özal, “Açıklamaları zamanı gelince savcı yapacaktır” dedi.  Özal yaşadıkları ile ilgili olarak da “Çok zordu, kolay bir şey değil. Allah kimsenin başına böyle şeyler vermesin” dedi.

Basın mensuplarının “Herhangi bir öngörünüz var mı?” sorusuna ise Özal 19 sene önce yapılan bir otopsi ile bugün ölen bir kişiye yapılan otopsinin bir olamayacağını, yaptığı araştırmalara ve aldığı bilgilere göre bazı maddelerin yok olacağı, bazı maddelerin kalacağı şeklinde yüzde 50 ihtimal verdiğini söyledi. Açılan mezardan çıkan naaşın   bazı organlarının bozulmamış olmasının  Adli Tıp uzmanları tarafından hem bir mucize hem de bir veri olarak değerlendirildiğini de söyleyen Özal, 19 yıl aradan sonra sadece kemik ve saçların değil, dokuların, iç organların, hatta beyin ve karaciğerinin de olduğunun söylendiğini ve bunun da  daha büyük bir imkan olacağı kanaatinde olduğunu söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.