Türkiye Futbol’daki Depreme Hazırlıksız Yakalandı

(Getty Images/AFP/BULENT KILIC)

Futbolda şike iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında göz altına alınan 20 kişiden 15’i tutuklanarak Metris cezaevine gönderildi. İstanbul’daki Beşiktaş Adliyesi’nde mahkemeye sevk edilen 20 kişiden Fenerbahçe Futbol Kulübü yöneticileri Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Alt Yapı Koordinatörü Cemil Turan, Eskişehir Teknik Direktörü Bülent Uygun, eski futbolcu Ümit Karan, Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Odyakamaz, futbolcu Korcan Çelikay, Ahmet Çelebi, Yusuf Turallı, Abdullah Başak, Bülent İbrahim İşcen, Tamer Yelkovan, Mehmet Yenice, Sami Dinç ve Ali Kıratlı tutuklanarak Metris cezaevine gönderildi. Mahkemeye sevkedilenlerden Doğan Ercan, Mehmet Şen, Cengiz Demiral ve Erdem Konyar serbest bırakıldı. Mahkeme ayrıca Yavuz Ağırgöl’ün yaş ve sağlık sebebiyle serbest bırakılmasına karar verdi.

Futbolda şike soruşturması kapsamında ifadesi alınmak amacıyla göz altına alınan ve rahatsızlanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım sevk edildiği hastaneden taburcu olarak İstanbul Adliye’sine getirildi. Geceyi hastanede geçirecek olan Aziz Yıldırım susma hakkını kullanıyor. Yıldırım yarın ifade verecek.Ayrıca bugün Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir ile asbaşkanlar Ali Koç ve Cihan Kamer, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde gelerek futbolda şike iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ile görüşerek soruşturmaya ilişkin bilgi aldılar.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ‘Şike Operasyonu’ kapsamında dün önemli açıklamalarda bulundu. Soruşturma kapsamında Futbol Federasyonu’nun 31 Mart’ta gerçekleştirilen futbolcu temsilcisi sınavının sorularının bir suç örgütü tarafından ele geçirilip daha sonra sınava giren adaylara fahiş fiyatlara satıldığı belirlendi. 31 Mart’ta yapılan sınav, 12 adayın yanlış yanıtları bile aynı olunca federasyon tarafından iptal edilmiş ve durum Fifa’ya bildirilmişti. Emniyet Müdürlüğünün açıklamasında Süper Lig ve Bank Asya Birinci Ligi’ndeki 19 maçta şike ve teşvik faaliyetlerinin yapıldığı tespit edilip, delillendirildiği kaydedildi.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından soruşturmaya çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik olarak, cebir ve şiddet içeren eylemler, yetkisiz futbolcu menajerliği yapılması ve Bank Asya 1. Liginde mücadele eden bir futbol kulübündeki usulsüzlük nedeniyle Aralık 2010 tarihinde başlandığı belirtildi. Soruşturma kapsamında suç örgütü tarafından yetkisiz menajerlik yolu ile yüksek miktarda haksız kazanç elde edildiği, bazı futbol kulüplerinin hesaplarında usulsüzlük yapıldığı, bazı futbolcuların da tehtid edilerek kulüplerinden alacaklarından zorla vazgeçirildiği bilgisine ulaşıldı. Yapılan aramalarda 8 ruhsatsız tabanca da ele geçirildi.

Futboldaki şike ve teşvik operasyonları devam ederken Kulüpler Birliği Vakfı’nın pazartesi günü bir araya geleceği ve Futbol Federasyonu’na sürpriz bir öneri de bulunacağı öğrenildi. Vakıf, başta Fenerbahçe olmak üzere soruşturmada adı geçen kulüplere küme cezası düşme yerine, sezona -30 puanla başlamaları şeklinde bir görüş ileteceği, konunun pazartesi günü saat 11:00’de yapılacak olan Kulüpler Birliği toplantısında tartışılacağı bildirildi. Bazı süper lig takımlarının kulüp başkanlarının arasında yaşanan gelişmelere yönelik telefon trafiğinin ardından çıkan öneriyle futbolun marka değerinin korunması ve konunun hukuki boyutlarının araştırılmasıyla ilgili çalışmalara başlanıldığı ifade edildi.

Ligden bir veya birkaç takımın küme düşmesi sonucunda tüm kulüplerin naklen yayın, İddia, sponsorluk ve tribün gelirlerinde çok büyük zararlara uğrayacağı düşüncesinde birleşen vakıf, Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve yönetimini ikna etmeye çalışacak.

Futboldaki şike depreminin ardından borsada da futbol kulüplerinin hisselerindeki hareketlilik bugün de devam ediyor. Fenerbahçe hisselerinin pazartesi gününden beri kaybı % 37 ‘e ulaştı. Trabzonspor’un yükselişi devam ederken Beşiktaş hisseleri satıcılı, Galatasaray’da ise kar satışları hakim
Eskişehirspor Kulübü şike ve teşvik soruşturmasında tutuklanan Bülent Uygun ve Ümit Karan’la, serbest bırakılan Mehmet Yıldız’la yollarını ayırma kararı aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.