Twitter’da Artık Sansür Var

İnternette Sansüre Twitter’da Eklendi

27 Ocak’ta Twitter’ın ana sayfasındaki ilan. Yaptığı ilanda, her bir ülke için özel olarak, sansürleyecek ve Twitter mesajlarını engelleyecek bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu

Perşembe günü Twitter, her bir ülke için özel olarak, sansürleyecek ve Twitter mesajlarını (Twett’leri) engelleyecek bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu.

Twitter’dan gelen duyuruda, “Şimdiye kadar, uygun olmayan içeriği global olarak tamamen kaldırabiliyorduk” açıklaması yapıldı. “Bugünden başlayarak artık her bir ülke için ayrı kriterleri engelleyebileceğiz.”

Herbir ülke için mesaj gönderme, o ülkenin belirlediği kriterlere göre mikroblog sitesi olarak farklı yorumlarda bulunabilme şansına sahip olabilecek. “Kendi fikirlerimize uygun olmayanları ortadan kaldırmak mümkün olabilecek” dendi.

“Bir ülkede yasaklanan bir içerik diğer ülkelerde görünebilecek.” Eskiden herhangi bir şirket bir mesajı sildiğinde, o tamamen tüm ülkelerden siliniyordu.

Kullanıcılara yazdıklarının neden uygun olmadığı ve yayınlanmadığına dair bir mesaj gidecek ve içeriğin gizli tutulduğu açıkça belirtilecek.

Medya İzleme Gazeteciler Örgütü (RSF), Twitter Yönetim Kurulu başkanı Jack Dorsey’e bir mektup göndererek bu durumu eleştirdi ve sansürcülerle işbirliği yapmamasını istedi.

Mektupta, internet üzerinden bağımsız ve özgür bir şekilde yayın yapılmasıyla,  yerel yönetimlerin işbirliği ile “jeolojik sansür” uygulanacağından bahsediliyor.

Örgüt,  geçen sene Orta Doğu ve Afrika’da gerçekleşen ve dünyanın toplumsal kargaşası olan Arap baharı hareketini gerekçe göstererek bu durumda ifade özgürlüğünün kısıtlanacağını belirtti.

Örgüt mektubunda, “Sonunda kendini düzene koymak için Twitter’ın seçtiği yol olan sansürleme, baskıcı ülkelerde bilgi ve organizasyonu engelleyici bir rol oynayacak” diye açıklamada bulundu.

Örgüt (RSF), Twitter’ın yeni işleyişinin, gücü ve itibarı fazla olan insanlar tarafından istismar edileceğini belirterek, mektupta “Çin’de olduğu gibi bir hükümet yetkilisi veya polis tarafından yapılan, hiçbir haklılığa veya yasaya dayanmayan bir engelleme çağrısında,  içerik hemen sansürlenecek mi?” diye sorgulama yapıldı.

Orijinal İngilizce Haber

 Etiketler: Twitter,Sansür,İnternette sansür,teknoloji

İlgili Haberler:

Megaupload’ın kurucusu Kim Dotcom’ın Kefalet İsteği Reddedildi

(SOPA)”Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası” na Karşı Büyük Protesto

Facebook, Kullanıcılarının Bilgilerini İzinsiz İzlediği için Dava Edildi

Digiturk 22 Web Sitesini Kapattırdı

Güçlü deliller siber korsanlığın kaynağı olarak Çin’i gösteriyor

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.