Ukrayna Başbakanı İstifa Etti

 

06c93397f35431034a0f6a706700e49a-596x450

Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov bugün istifa etti.

Başkent Kiev’de 21 Kasım 2013’de Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınmasıyla birlikte başlayan ve 16 Ocak’ta meclisten özgürlükleri kısıtlayan torba yasasının geçmesiyle alevlenen eylemler sonucu protestocuların ülke genelinde işgal ettiği devlet bölge valiliği sayısı 12’ye ulaştı. Eylemcilerin valilik binalarını ele geçirme teşebbüsünde bulunduğu 12 bölge valiliği şöyle; Kiev, Vinnitsa, Hmelnitskiy, Rivne, Volın, Ternopil, Çernivtsi, Poltava, İvano-Frankivsk, Jitomir, Lviv ve Çernigiv. Ayrıca; Dnepropetrovsk, Zaporoje, Sumı ve Çerkasiy.

Ukrayna’nın hapisteki eski başbakanı Yulia Timoşenko dün gece hükumet karşıtlarına Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in “alaycı” barış teklifini reddetmeleri yönünde çağrıda bulundu. Timoşenko’nun partisi bugünü Ukrayna için “karar günü” ilan etti.

Bu gelişmelerden sonra Ukrayna parlamentosunda bugün başlayan özel oturumda Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç söz konusu yasaların yürürlükten kaldırılmasını önerdi ancak milletvekillerinin bu tutumu benimseyip benimsemeyeceği henüz belirsiz.

Ab Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da temaslarda bulunmak üzere bugün Ukrayna’ya gidiyor.

Ukrayna’da siyasi çözümün tek yol olduğunu belirten Ashton, son derece endişeli olduğunu belirterek “şiddet sona ermeli ve her iki taraf gerilimi düşürmeli” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.