Ukrayna’da “Çikolata Kralı” Başkan

Kiev, Ukrayna-Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı Petro Poroşenko 26 Mayıs tarihinde basın toplantısı düzenledi (Dan Kitwood/Getty Images)
Kiev, Ukrayna-Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı Petro Poroşenko 26 Mayıs tarihinde basın toplantısı düzenledi (Dan Kitwood/Getty Images)

Ukrayna’da “Çikolata Kralı” lakaplı Petro Poroşenko resmi olmayan sonuçlara göre, kritik Devlet Başkanlığı seçimini kazanan isim oldu.

Ukrayna’da dün gerçekleşen Başkanlık seçiminde sayılan oyların yüzde 54’ünü kazanan Poroşenko, %13 oy alan en güçlü rakibi Yuliya Timoşenko’yu çok geride bırakarak zaferini ilan etti.

21 Şubat’ta devrim sonrası ülkeyi terk eden eski devlet başkanı Viktor Yanukoviç’in yerine geçecek başkanı belirlemek için dün Ukrayna halkı sandık başına gitti. 35,5 milyon seçmenden yaklaşık yüzde 60’ının oy kullandığı bildirildi.

1,5 milyar dolar servete sahip, Poroşenko sahip olduğu şekerleme ve çikolata fabrikalarından dolayı ülkesinde “Çikolata kralı” olarak tanınıyor. Ancak son yıllarda aktif siyasetçi olan Poroşenko, Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı ve Ekonomi Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Poroşenko ilk sonuçların hemen ardından açıklamalarda bulundu. Uzun zamandır Avrupa ile kuvvetli bağların kurulmasını destekleyen yeni Cumhurbaşkanı, Moskova ile de ilişkilerin düzeltilmesi yönünde ılımlı mesajlar verdi.

“Yurtta barış Doğu’da barış benim önceliğimdir” diyen Poroşenko Moskova ile görüşmelere başlayacağının da sinyalini verdi.

Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’daki seçimlere ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Ukrayna’da devam eden krizin diyalogla sona erdirilerek, siyasal istikrarın yeniden sağlanması ve ülkenin refah ve ekonomik kalkınma yolunda ilerlemeye başlaması en büyük temennimizdir. Bundan bölgemiz ve ilgili tüm ülkeler de kazançlı çıkacaktır. Bu süreçte, Türkiye, Ukrayna’yla yakın işbirliğinde bulunmaya ve çeşitli alanlardaki tecrübelerini paylaşmaya devam edecektir.

Bu vesileyle, 300 bin soydaşımızın yaşadığı Kırım’daki fiili durumun da Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve temel insan hak ve özgürlüklerinin korunması dahil uluslararası hukuk çerçevesinde diplomatik yollardan çözüme kavuşturulması yönündeki görüşümüzü tekrar vurguluyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.