Ünlü Ressam Ve Emek

Hindistan’da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş. Herkes onu ‘’Renklerin Ustası’ anlamına gelen  Ranga Çeleri olarak tanısa da kısaca Ranga Guru derlermiş. Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raçiçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak ondan resmini değerlendirmesini istemiş.

Ranga Guru:‘Sen artık ressam sayılırsın Raçiçi. Senin resmini artık halk değerlendirecek.’,diyerek resmi şehrin en kalabalık meydana götürmesini ve en görünen yerine asmasını istemiş. Yanına da kırmızı kalem koyarak halktan beğenmedikleri yere çarpı koymalarını rica eden bir not bırakmasını istemiş.  Raçiçi denileni yapmış.

Birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor… Çok üzülmüş tabii ….  Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki… Alıp resmi götürmüş ustasına ve ne kadar üzgün olduğunu anlatmış.

Ranga Guru üzülmemesini ve tekrar resme devam etmesini önermiş. Raçiçi yeniden yapmış resmini ve tekrar ustasına götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına asmasını tembihlemiş Ranga Guru… Ama bu sefer bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya ve birkaç fırça ile birlikte… Yanına da insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmelerini rica eden bir yazı ile bırakmasını istemiş. Raçiçi denileni yine yapmış.

Birkaç gün sonra meydana gittiğinde görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da boyalar da hiç kullanılmamış… Çok sevinmiş. Koşarak Ranga Guru’ya resme dokunulmadığını anlatmış.

Ranga Guru: ‘ Sevgili Raçiçi sen insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün… Hayatında resim yapmamış insanlar bile gelip senin resmini karaladı…Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin…Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu  düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi.’

‘Sevgili Raçiçi mesleğinde usta olman yetmez bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın.… Onlara göre senin emeğinin hiçbir değeri yoktur…Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenlerle tartışma…’

Kaynak: http://www.bilgiportal.com/v1/idx/114/3056/Hikayeler/makale/nl-Ressam-ve-Emek.html yararlanılmıştır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.