Uykusuzluğa Elveda

uykusuzlukUykusuzluk milyonlarca insanı ve dolayisiyla onlarin ailelerini etkilemektedir. Bu durumdan mustarip olan kimse uykuya dalmakta sorun yasarlar veya uyku halinde uzun süre kalamazlar, çok erken uyanırlar ve tekrar uykuya dalamazlar. Ve bu insanlar genellikle yorgun uyanırlar. 

Uykusuzluk zaman zaman da cok stresli bir hayat yaşayan, cok fazla kafein veya alkol tüketen,  bir meseleden veya fiziksel bir rahatsızlıktan acı çeken kisilerde görülür. Sebep olan bu faktörler ortadan kalktığında bu kişiler daha fazla uykusuzluk sorununa maruz kalmayacaklardir. 

Modern Tedavi

Kronik uykusuzluk kişinin yaşam kalitesini , ruh halini, hafızasını, bilinç fonksiyonlarını oldukça etkiler, ve calışma performansını azaltır. 

Doktorlar uykusuzluk icin Benzodiazepine gibi ilaçlarla tedavi etmeye çalışıyorlardı. Ancak bu tedavilerin günün belirli bir kısmında durgunluk,  zihinsel işleyişte zayıflama,  kas hareketlerinde zayıflık, geri gelen uykusuzluk problemi gibi yan etkileri ortaya çıkıyordu. 

Doğal Tedavi

Melatonin kozalaksı bezin ürettiği bir hormondur, normalde akşam saatlerinde üretmeye baslar ve sabahın erken saatlerinde azalmaya başlar. Uyku ve uyanış döngüsünü ayarlamaya yardımcı olur. 

İnsanlar melatonin takviyesini jetlag ve uykusuzluk ile başedebilmek icin alır. İnsan yapımı melatonin doktorların rehberliğiyle kullanılır. 

Melatonin aynı zamanda bağışıklık fonksiyonlarına da yardımcı olur. Ancak melatoninin gündüz sarhoşluğu, düşük vücut ısısı, keskin rüyalar gibi yan etkileri oluşur. 

Kediotu kökü şifalı bir bitki olarak yüzyıllardır sinir sistemini düzenlemek ve uykusuzluğun önüne geçmek için kullanılmaktadır. Uyku sorunu yaşayan insanlar yatağa girmeden önce kediotu kökünü almalıdır. Uyku sorunu kronik olanlar ise bu bitkiyi 2 ila 4 hafta arasında kullanmalıdır. 

Kediotu kökünün olası yan etkileri ise hafif başağrısı ve hazımsızlık, düzensiz kalp atışları, ve bazıların da da yine uykusuzluktur. Ve maalesef bu bitki terli çorap gibi kokmaktadır.

Geleneksel Çin Tıbbi 

Antik Çin Tıbbına göre uykusuzluk sorununun nedeni chi’nin (vücut özü) meridyen sistem içinde ve organlar arasındaki dengesiz dağılımı. Chi’nin bu dengesiz işleyişi kalpte, böbreklerde, karaciğerde veya dalaktaki bir probleme işaret eder. 

Kronik uykusuzluk yaşayan hastaların herbiri farklı tipte chi dengesizliğine sahip oldukları icin her hastanın kendi klinik semptomlarına göre ayrı tedavi sekilleri uygulanmalıdır. 

Susan 40 yasında bir bayan, uykuya dalmakta zorlanıyor ve geceyarısı 2 civarlarında uyanıyor tekrar uyuyamıyordu. 

Bununla birlikte arasıra migren ve başagrilari çekiyor, tüm vücudunda ağrı oluyor ve midesi ekşiyordu. Ve aynı zamanda gün içinde sürekli asabi bir modda ve ağzında sürekli bir acı tat oluşundan dolayı da şikayetçiydi. 

Çin tıbbına göre Susan’in vücudunda ki chi dağılımı dengesizliğinden dolayı karaciğer işleyişinde durgunlaşma ve birikmiş ısının kalbini ve karaciğerini etkilemesi sebebiyle uykusuzluk yaşadığı tespit edilmiş ve 30 seanslık akapunktur tedavisinin ardından, ayrıca 3 aylık şifalı bitkilerle yapılan tedavi sonrasında Susan artık uyku ilaçları olmadan uyuyabilmeye başlamıştı. 

Mary 50 yasında bir bayandır ve menapoza girdikten sonra uykusuzluk sorunu yasamaya başladı. Sürekli olarak sinirli, endişeli, ve vücudunu sıcak hissediyordu. Zaman zaman geceleri bol imktarda terliyordu. 

Mary aynı zamanda belinde bir ağrıdan şikayetçiydi ve kalbinde sık sık çarpıntı oluyordu. Mary böbreğinde yin eksikliği yaşıyor ve kalp ateşini kontrol edemiyordu. 

Mary’ye uygulanan akapunktur tedavisi böbreğinde eksik olan yi’yi yenilemek üzere ve kalp meridyenleri üzerinde olan fazla ısıyı temizlemek üzerine gerçekleşti. 

Sonuç olarak uykusuyla birlikte, gün içindeki ruh hali, çarpıntıları, ve gece terlemeleri tamamiyle düzeldi. 

John 35 yaşında, oldukça stresli bir işte çalışıyor. Çogu zaman hafta sonları ve geceleri mesai yapıyor. İşi ve ailesi hakkında sürekli endişe içinde. 

Geceleri uykuya dalmakta zorlanıyor ve geceleri sık sık uyanıyordu. Kaslarında ağrılar vardı ve kilo kaybına uğruyordu. Görünüşü de oldukça yorgun ve bitkindi. Dağınık bir zihinle beraber sürekli kalp çarpıntıları yaşıyordu.

John’un problemi dalağındaki chi’nin düzensizliği ve kalp kan akışının yetersizliği olarak teşhis edildi. Bu yönde akapunktur tedavisi gördü. Ayrıca yeni bir diet uyguladı ve çalışma saatlerini düzenledi.

Kronik uykusuzluktan şikayet eden herkese Çin Tıbbında farklı bir bakış açısıyla yaklaşılır. En iyi yol tecrübeli bir Çin Tıbbı doktoruna başvurmak ve tedavi sürecini inançla uygulamaktır.

Uykusuzluk vücut dengesindeki bir sorunun işaretidir aslında. Uykusuzluğu tedavi etmek uykusuzluğa ilaveten bir çok başka soruna da çözüm getirmek manasına gelir, sağlığı arttırır ve olası diğer hastalıkların önüne geçilir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.