Uzak Diyarlardaki Bir Umut Kapısı: SAMBHALI DREAMS

Sambhali Trust, Hindistanın Rajasthan bölgesinde 2007 yılında kurulmuş olan bir organizasyon. Merkezi Jodhpur’da. Jodhpur Rajasthan bölgesinin en büyük ikinci şehri. Sambhali, kimileri için bir umut kapısı, kimileri için sıcak bir yuva, kimileri içinse artık hayatın ta kendisi olmuş. Asla gerçekleşmeyecek sanılan rüyaları gerçeğe dönüştüren bir mucize birçok insan için.

Hindistan’da toplumun en alt kesminde yaşayan insanlar gerçekten de inanılmaz derecede zor bir yaşam sürüyorlar. Bu insanlar ”Dokunulmazlar” olarak isimlendiriliyor. Sosyal statüleri yok ve daha da kötüsü statülerini arttırma ihtimalleri de yok. Kast sistemininin en alt sınıfını oluşturuyorlar. Kastlar arasında bir geçiş imkanı sözkonusu değil. Özellikle bu statüde yaşayan kadınların işi çok zor. Hiçbir eğitimleri veya hakları yok ve aşırı bir sefalet içerisindeler.

Sambhali Trust Rajasthan bölgesindeki bu kadınları topluma kazandırmayı hedefleyen bir yapı. Onlara çeşitli eğitimler vererek umut aşılayan bir yardım eli. Devlete bağlı bir organizasyon değil ve tamamen gönüllülük üzerine kurulu. 3 girişimden oluşuyor: Jodhpur Projesi, Setrewa Köyü Projesi ve Eğitim Programı. Çok zor durumdaki kadınlara bir destek sistemi ve kişisel gelişim olanakları sağlamayı amaçlıyorlar.

Özellikle Hindistandaki bu alt sınıfa bağlı kadınların yaşam şartlarını görenler bu projenin ne kadar önemli olduğunu anlayabilir ve destek olabilirler.

Sambhali Trust’ın küçük bir satış noktası var. Bu kadınların ürettiği el işi eşyalar satılmaya başlanmış. Gelen para ile eğitim ve kurs masrafları karşılanıyor. İsteyen herkes bu muhteşem organizasyon için gönüllü olarak çalışabiliyor ve yardım eli uzatabiliyor. Biz de onlarla Jodhpur’da karşılaştık ve bu haberi Türk insanlarına elimizden geldiğince ulaştıracağımıza dair onlara söz verdik.

Bu kadınların bakışları, kendilerine uzatılan yardım eline verilen en iyi cevap. Sıcak, samimi ve umut dolu bakışları var. İnsana dünyanın ne kadar da acımasız olduğunu bir kez daha hissettiriyorlar.

Biz de The Epoch Times Türkiye olarak Sambhali Dreams kadınlarının varlığını sizlere iletmek istiyoruz.

Onlar her türlü zorluğa rağmen ve toplum içerisinde neredeyse bir hiç olarak görülmelerine rağmen hala hayallere sahipler. Umutlarını hiç kaybetmemişler. Örneğin Kiran bir öğretmen olmak istiyorken, Monica iyi ve vasıflı bir eş olmak, Bharati ise üreten bir kadın olmak istiyor. Kimisi sadece kendi ayakları üzerinde durmanın bile kendisi için yeterli olacağını söylüyorken, kimisi de etrafını mutlu etmenin kendisine yeteceğini anlatıyor. Reena sadece tek bir değil birçok rüyanın hayalperesti olduğunu söylüyor.

Dünyanın birçok bölgesinde sefalet, cehalet ve açlık var. Hindistan, onmilyonlarca insanın korkunç bir sefalet içerisinde yaşadığı bir ülke. Ataerkil bir toplumda ve sefalet içerisinde yaşayan bu kadınların bakışları, bu gibi projelere destek olmanın önemini herkese hissettirebilecek kadar içten ve güçlü.

Sambhali Dreams kontak bilgileri:

Govind Singh Rathore/ Kurucu

Telefon:+91-(0)- 9828089293

Email: info@sambhali-trust.org

web: www.sambhali-trust.org

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.