Uzayda Gizemli Kayboluş

Fotoğraf:nasa.gov

Nasa’nın web sayfasında yayınlanan habere göre astronomlar güneş sistemine benzer bir yıldızın etrafındaki toz halkasının aniden kaybolduğunu gözlemlediler.  Amerika’da California Üniversitesi’nden Carl Melis ‘Sanki bir sihirbazın klasik yok etme numarası gibi toz halka aniden olduğu yerde bulunamadı. Sanki bu yok oluş göz açıp kapatmak ile aynı sürede gerçekleşti. Bir güneş sistemini doldurmaya yetecek kadar tozun aniden kaybolmasından bahsediyoruz. Ne olduğunu anlamaya çabalıyoruz” dedi.

 İçinde gezegenlerin de olduğu sanılan toz halkasının TYC 8241 2652 adındaki yıldızın 10 milyon yıldır orda bulunduğu  sanılıyordu. Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ilk kez 1983 yılında keşfedilen yıldız , 25 yıldır güçlü bir şekilde ışık saçıyordu. 2010 yılının ocak ayında TYC 8241 2652 adındaki yıldızın kayboluşunun başladığı belirtildi. Şili’de bulunan Gemini teleskobu 1 mayıs 2012 tarihinde  çektiği görüntülerde yıldızın 2 buçuk yılda kaybolduğunu doğruladı.  

NASA’nın bulgularını  inceleyen gökbilimcilerden Ben Zuckerman, astronomların yüzlerce kaybolan yıldız üzerinde çalıştığını fakat bu toz halkasının nasıl bu kadar çabuk kaybolduğu hakkında bilgilerinin olmadığını şimdiye kadar yapılan çalışmaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak:http://www.nasa.gov/mission_pages/WISE/news/wise20120705.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.