Uzmanlar SBS öncesi uyarıyor: Uzun soru, zor soru değildir

GİRESUNGiresun Anafen Dershanesi Müdürü Taner Yener, Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’na girecek öğrencilerin bütün seçenekleri mutlaka iyi okuması uyarısında bulundu.Yener, yaptığı açıklamada, SBS sınavının 8. Sınıflar için 5 Haziran Cumartesi, 7. sınıflar için 6 Haziran Pazar ve 6.sınıflar içinse 12 Haziran Cumartesi günü yapılacağını hatırlattı. Geçen yılların SBS soruları 2010 SBS soruların habercisi olacağını söyleyen Yener, öğrencilere SBS’de puan artırıcı ipuçları da verdi. Öğrencileri rehavete kapılmamaları hususunda uyaran Yener, öğrencilerin yanıltıcı cümle veya kelimelere dikkat edilmesini, bazı soruların cevabı sorunun içinde gizli olduğunu ve altı çizili veya koyu yazılı kelimelere dikkat edilmelerinin gerektiğinin altını çizdi.

Öğrencilere sınav stresini yenmeleri için uyarılarda bulunan Yener, “Olağanüstü hâl ilan etmeyin. Normal yaşantınıza devam edin.” dedi.

“Sınav sabahı hafif bir kahvaltı yapın. Yanınızda mutlaka su ve saat bulundurun.” diyen Yener, şöyle konuştu: “Önce bildiğiniz soruları cevaplamaya çalışın. Uzun soru, zor soru değildir. Sorulardaki grafik ve şekillere dikkat edin. Sınavda zamanı iyi bir şekilde kullanmanız gerektiğini unutmayın.”

Velilere de çocuklarına karşı daha duyarlı olmalarını isteyen Yener, “Her şey sınav başarısına odaklanmamalı. Çocuğunuza sınav sonucuna göre aşırı tepkiler de bulunmayın.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.