Yahoo Çin’den Ayrılıyor

(Ethan Miller/Getty Images)
(Ethan Miller/Getty Images)

Yahoo Çin’deki son ofisini kapatma kararı aldı. Bloomberg TV’nin haberine göre, Yahoo’nun Pekin’deki ofisi bir araştırma ve geliştirme merkezi idi. Bu merkezin kapatılması ile birlikte 200-300 civarında mühendis işini kaybedecek.

Bloomberg TV’den Brendan Scott “2005 yılından beri Yahoo geri çekiliyor. Bu ise sadece son adım” dedi. Çin’deki teknoloji şirketlerinin genel durumu hakkında ise Scott şunları söyledi:

“Tabii bu durum, Çin de büyümenin yavaşlayacağının göstergesidir. Google ülkeyi terk etmek zorunda kaldı, Facebook ülkeye dahi giremedi. E-Bay hala Alibaba ile mücadele ediyor. Gelecekte teknoloji şirketlerinin işi daha da zor olacağa benziyor.”

Scott’a göre, kapatma kararı, Yahoo’nun yeniden küresel yapılanma ve daha fazla verimlilik ve maliyeti düşürmek için attığı bir adım.

Yahoo yaptığı bir açıklamada “Biz şu günlerde özellikle Sunnyvale, California’daki merkezimize odaklanacağız, bu işten çıkarma sürecinde çalışanlarımıza adil ve saygılı bir biçimde davranacağız” dedi.

Yahoo, dünya çapında 2014 yılında tam 12.500 çalışanının işine son verdi.

Yahoo, uzun süredir Çin’den çıkış planı yapıyordu. İlk olarak, Çin operasyonlarını 2005 yılında Alibaba Grup Holding’e sattı ve 2013 yılında Çinli kullanıcılara sağladığı servisleri sonlandırdı.

Yahoo Çin’den çıkarak, aslında Çin rejimi ile oluşabilecek sorunları da önlemiş oldu. Çin rejimi yakın tarihte yabancı teknoloji şirketlerine yönelik sıkı bir düzenleme getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.