Yahoo, Facebook’a Patent Davası Açtı

Yahoo’nun iddiasına göre Facebook trafından 10 patent ihlali yapılmış

Epoch Times- Ram Srinivasan

Kaliforniya Sunnyvale merkezl dev arama motoru Yahoo. (Jan Jekielek/The Epoch Times)

Kaliforniya merkezli internet arama motoru Yahoo Inc., sosyal iletişim devi Facebook’a karşı 10 patent ihlali yapılmasına karşın fikri mülkiyet davası açtı.

İki dev firma aralarındaki görüşmelerden sonra davanın dilekçesi pazartesi öğleden sonra verildi.

Yahoo yaptığı açıklamasında, “Ne yazık ki Facebook ile yapılan görüşmeler sonucu çözüme ulaşılamadı ve federal mahkemeye başvurmak zorunda kaldık” dedi.

Dava Facebook’un kısa bir süre sonra hisselerini halka açmayı planlamasından  hemen önce açıldı. Ayrıca iki ay önce Yahoo’nun yeni CEO’su Scott Thompson atanmıştı. Daha önce akıllı telefonlar üreten firmalar arasında bu tür davalar görülüyordu fakat şimdi bu davalar dev şirketlere taşındı.

2006 yılında Yahoo, Facebook’u 1 milyar dolara satınalmaya çalışmıştı. Facebook şimdi halka arz edilmesinden önce değerinin 100 milyar dolar olduğunu rapor etti. Yahoo daha sonraki çalışmalarında Facebook’u kendi portalına entegre etti.

2004 yılında Yahoo, dev arama motoru Google’ı yine halka arz edilmesinden bir süre önce dava etmişti.

Google bu anlaşmazlığı Yahoo ile mahkeme dışında çözmüş ve Yahoo’ya yüklü miktarda hisse vermişti.

Wired’daki yazısında Tim Carmony, Google’un olduğu kadar Facebook’un cömert olmayacağını, Facebook’un bu dava için tüm yollara başvuracağını belirtti.

Açılan fikri mülkiyet davalarından sadece ikisi sosyal ağ bağlantıları ile ilgili, çoğu reklam-satış ve diğer çevrimiçi optimizasyonlarla ilgili.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.